Як Різниця Між USB 2.0 від USB 3.0 - Чим відрізняються по Швидкості і Конструктивно?

У сьогоднішній статті мова піде про сумісність і відмінності між різними поколіннями стандарту підключення USB. Поговоримо про те, як працюють і в чому різниця між портами USB 2.0 і USB 3.0 за швидкістю передачі даних, як їх відрізнити, яка їх сумісність. А також чи існують перехідники з роз'єму USB 2.0 на USB 3.0 або можна вставити штекер кабелю, флешку або картрідер від одного в інший?

Уже майже канули в лету стародавні паралельні порти LPT і послідовні порти COM. Нарешті користувачі комп'ютерної техніки почали позбавлятися від товстих комунікаційних кабелів, клавіатур і мишей з COM-наконечниками і роз'ємами типу PS / 2. На зміну їм прийшов універсальний інтерфейс USB, в англійській інтерпретації - Universal Serial Bus. А універсальний порт на те він і універсальний, щоб, не замислюючись, підключати до нього різні зовнішні пристрої: великі і маленькі, низькошвидкісні і високошвидкісні, потужні і малопотужні.

Історія створення Universal Serial Bus (USB)

У розробників стаціонарних комп'ютерів і ноутбуків давно зріло рішення про заміну різношерстих комунікаційних роз'ємів одним універсальним, здатним вирішувати всі можливі завдання. Перші зразки інтерфейсу Universal Serial Bus почали з'являтися в 1994-1996 роках і позначалися як USB 1.0. Новинка підстьобнула ринок зовнішніх пристроїв, і вже до 2000 року більшість принтерів, сканерів і інших девайсів стали постачати новомодним інтерфейсом. Великим плюсом у розвитку USB стала поява в 1999 році першого флеш-накопичувача на 8 Мб, який припав до смаку всім користувачам.

Швидкість читання і запису USB 2.0 і USB 3.0

У 2000 році світ побачила нова версія - USB 2.0. Вона стала в сорок разів продуктивніше за свою попередницю. Якщо USB 1.0, таким чином, щоб мала максимальну швидкість обміну даними 12 Mb / s (мегабіт в секунду), то тепер швидкість зросла до 480 Mb / s. Успіхи виникли не на голому місці - відомо, що в розробці нововведення взяли участь близько 400 зацікавлених компаній, включаючи такі відомі бренди як Intel, IBM, Hewlett-Packard, Compaq, Microsoft, NEC, Philips і багато інших.

швидкість usb

Розпалені нечуваними результатами, розробники не зупинилися на досягнутому і в 2008 році запропонували USB 3.0. Нова специфікація дозволила збільшити швидкість обміну даними ще в 10 разів і досягла значення 4800 Mb / s, що рівнозначно величиною 4,8 Gb / s. При такій швидкості інформацію з 1-терабайтного носія теоретично можна перекачати менш ніж за 30 хв (при максимально можливій швидкості 600 Мбайт / с), якщо не буде інших обмежень. Слід зазначити, що найближче майбутнє саме за цим типом, тому при покупці нової материнської плати упевніться, що в ній є підтримка даного стандарту підключення.

Чим конструктивно відрізняється USB 2.0 від USB 3.0 і чи підходять вони один до одного по сумісності?

У конструктивному плані відмінностей у USB 2.0 і USB 3.0 мало. Вони частково сумісні, проте останній містить додатково ще 4 контакту для підключення двох сигнальних кручених пар. Попередній варіант має всього 4 контакти: два сигнальних, харчування і землю, корпус використовується як екран.

Часткова сумісність передбачає той факт, що в гніздо варіанту USB 3.0 можна без проблем підключити вилку USB 2.0, тобто роз'єми підходять як для підключення будь-яких пристроїв кабелем, так і флешок, жорстких дисків або картридеров. При цьому немає необхідності використовувати якісь додаткові перехідники - все буде працювати, тільки на зниженій швидкості, по специфікації 2.0. Те ж саме відбудеться при стикуванні вилки USB 3.0 в гніздо USB 2.0. Ті варіанти роз'ємів, які не входять до з'єднання, природно, працездатні не будуть.

роз'єми usb 3.0 і 2.0

Як дізнатися, порт USB 2.0 або USB 3.0?

Відрізнити візуально порти USB 3.0 від USB 2.0 можна за кольором. USB 3.0 версія має синій колір, в той час як USB 2.0 - чорний. Цими ж кольорами помечачются і вилки на кабелі.

Крім того, існує кілька конструктивних варіантів роз'ємів USB. Ось основні типи роз'ємів USB 2.0: тип A звичайний (4х12 мм), Mini (3х7 мм) і Micro (2х7 мм); тип B звичайний (7х8 мм), Mini (3х7 мм) і Micro (2х7 мм). Габаритні розміри приєднувальних частини роз'єму, наведені в дужках, округлені.

типи шнурів usb 2 0

Конструктивні різновиди роз'ємів USB 3.0, які використовуються в даний час, такі. Для типу A застосовується тільки звичайний варіант, для типу B існує звичайна, Mini і Micro версія. Для обох специфікацій 2.0 і 3.0 розроблено також універсальні варіанти роз'ємів: Mini-AB і Micro-AB. З ними без проблем можуть стикуватися відповідні частини типу A і типу B. Варіант USB 3.0 додатково має тип Powered-B з посиленням живлять контактів. Також виробники домовилися, щоб всі роз'єми USB 3.0 мали синій колір для візуального визначення специфікації порту і його потенціалу.

usb 3.0 види роз'ємів

Перехідники з USB 2.0 на USB 3.0

На практиці можна також використовувати різні перехідники з одного типу на інший. Це зручно, коли, наприклад, є шнур від mini-usb, а ви хочете підключити до комп'ютера телефон, в якому розетка micro-usb. Або якщо потрібно зробити з кабелю usb-usb варіант з usb-microUSB.

usb перехідник

Яка різниця при використанні USB 2.0 і USB 3.0 на комп'ютері?

З огляду на те, що велика кількість зовнішніх пристроїв підключаються через порт USB, механічні навантаження на ці роз'єми багаторазово зросли. Часте підключення флеш-накопичувачів, гарнітури, всіляких зарядних пристроїв призводить до механічного стирання деталей, ослаблення електричних контактів. Більш того, споживач може ненавмисно вдарити по кабельному гнізда або флешці, що призведе до псування порту і зажадає його ремонту. Якщо роз'єм встановлений на окремій друкованій платі, з'єднаної з основною платою за допомогою шлейфа, то це ще півбіди. Якщо ж колодка USB впаяна безпосередньо в материнську плату, то ремонт буде дорогим.

usb 3 кабель

Щоб уникнути неприємностей, споживачеві слід бути уважним, а також використовувати рівномірно всі наявні в комп'ютері роз'єми USB. Крім вбудованих роз'ємом можна придбати додаткову карту розширення PCI з портами USB. Вона встановлюється у відповідний слот PCI на материнській платі і назовні корпусу виводить додаткові роз'єми для підключення зовнішніх пристроїв.

плата pci з usb

Також, як варіант, можна придбати розгалужувач USB-портів (зовнішній концентратор). Він дозволить збільшити кількість роз'ємів і убезпечити сам комп'ютер.

usb концентратор

Однак потрібно врахувати, що через такий перехідник не вийде підключити енергоємні пристрої, наприклад зовнішній жорсткий диск без додаткового живлення. Крім того, споживач іноді допускає підключення до основного порту потужних навантажень, начебто зовнішнього жорсткого диска або декількох навантажень, що перевищують в сумі енергетичні можливості живильної шини. Це може привести до перегорання захисних елементів схеми і відмови інтерфейсу в роботі.

Щоб цього не сталося, потрібно пам'ятати, що USB 2.0 може видати в трубопровід максимум 500 мА струму, а USB 3.0 - 900 мА. Для більш потужних навантажень рекомендується використовувати зовнішні джерела живлення.

Ще одна небезпека полягає в некоректному включенні / відключенні, наприклад, флешки в «гарячому» режимі, а також у дії статичної електрики. Хоча розробники гарантують безпеку такого режиму, бажано все комунікації здійснювати при вимкненому комп'ютері і зовнішніх пристроях. Що стосується статичної електрики, то це ворог номер один сухих опалюваних приміщень. Небезпечний заряд накопичується на тілі та одязі людини, і щоб його зняти, необхідно доторкнутися до шини заземлення, водопровідної труби або батареї водяного опалення.

Тепер у користувача є необхідні знання про правильну експлуатацію портів USB 2.0 і USB 3.0 комп'ютера, а наведені рекомендації дозволять без проблем і успішно вирішувати поставлені завдання.

Відео про відмінності USB 2.0 і USB 3.0