Как Увеличить Объем Оперативной Памяти DDR2 и DDR3?

При столкновении с проблемой оптимизации работы компьютера и увеличении его производительности, первый шаг к решению поставленной задачи, который проще всего сделать — это повысить объем оперативной памяти или оптимизировать ее посредством увеличения быстродействия. Самым оптимальным вариантом из предложенных является приобретение дополнительной планки оперативно-запоминающего устройства (ОЗУ) или замена уже имеющихся планок памяти на те, которые обладают большой емкостью.

Что такое оперативная память в компьютере?

Сложность выбора при замене модуля оперативной памяти Windows заключается в особенности влияния ее параметров на производительность компьютера. Стоит не забывать, что оперативная память обменивается данными с центральным процессором. Чем крепче взаимосвязь этих компонентов, тем быстрее в системе осуществляются необходимые вычисления. Поэтому к выбору памяти нужно подходить исходя из вышесказанного и тогда, ОЗУ, станет работать с максимальной эффективностью.

Но прежде чем идти в магазин за новыми планками, необходимо установить:

 • Какой объем памяти установлен в данные момент и какой максимальный объем поддерживается платой?
 • Какой тип памяти поддерживается материнской платой и процессором?
 • Сколько слотов памяти имеется и в каком режиме они работают?
 • Какая поддерживаемая процессором частота памяти?

Почнемо по порядку. Взагалі, для чого потрібна оперативна пам'ять? Для того, щоб тимчасово зберігати дані для виконання поточних операцій процесора. Чим вона більше, тим відповідно процесору легше одночасно виконувати кілька завдань.

Оперативна пам'ять є енергозалежною, тобто після того, як комп вимкнутися, всі дані на ній втечуть, на відміну від даних, які зберігаються на жорсткому диску.

Як дізнатися поточний обсяг оперативної пам'яті?

Для цього навіть не обов'язково відкривати кришку комп'ютера - запускаємо вже відому нам утиліту Speccy і знаходимо в ній поточні характеристики у відповідному розділі. В принципі, тут вже представлені всі основні характеристики, детально які ми розглянемо трохи нижче.

В даний момент нас цікавить обсяг - у мене на ноутбуці є 2 слота, обидва з яких зайняті. Загальний розмір - 2000 Мб (2 Гб), тобто на ноут стоять 2 планки по 1 Гб.

Тестування оперативної пам'яті ноутбука в Speccy

Для нормальної щоденної роботи Windows цього цілком достатньо, проте якщо ви плануєте грати в ігри зі складною графікою або користуватися важкими графічними або відео програма, то бажано поставити побільше.

До речі, у кожної версії операційної системи є мінімальні вимоги по оперативної пам'яті, без яких вона просто не буде працювати.

 • Для Windows XP - Не менш 64 МБ оперативної пам'яті (рекомендується не менше 128 МБ)
 • Windows 10, 7 і 8 - 1 гігабайт (ГБ) (для 32-розрядної системи) або 2 ГБ (для 64-розрядної системи) оперативної пам'яті (ОЗУ).

Навіть при плануванні обсягу для збільшення слід дізнатися з характеристик материнської плати або процесора, який максимальний розмір підтримується. Це вказується в детальному описі в розділі пам'яті. Так, в моделі Intel Core i54430 максимальний розмір - 32 Гб.

Оперативна пам'ять intel core i5

Для офісного ПК, на якому буде відбуватися робота тільки з офісними документами, досить 1 Гб пам'яті.

Для будинку для перегляду відео, фото, використанні різних додатків рекомендується використовувати від 2 Гб.

Для потужного ігрового комп'ютера - 8 Гб і вище.

Однак майте на увазі, що 4 Гб і більше будуть повноцінно працювати тільки на 64-розрядної ОС, Windows c 32-х побачить не більше 3 Гб.

Підтримуваний тип оперативної пам'яті

Наступним показником, що характеризує оперативну пам'ять, є її тип. Перерахуємо їх у міру розвитку технологій - SDRAMM DIMM, DDR (або PC), DDR2 (PC-2) і DDR3 (PC-3).

Як видно з вищепредставленими скрін з програми Speccy, у мене на ноутбуці підтримується пам'ять DDR3, хоча на сьогоднішній день найостаннішим сучасним стандартом є DDR4.

Всі сучасні процесори працюють саме з цим стандартом, проте на старих платах можна зустріти і більш старі стандарти. Якщо вашому комп'ютеру вже багато років, то цілком ймовірно, що на ньому використовується застарілий тип і модуль пам'яті потрібно підбирати саме цього стандарту. Модулі пам'яті різних типів несумісні з «чужими» слотами на системній платі.

Дізнатися тип підтримуваної оперативної пам'яті можна також з характеристик процесора (CPU) або моделі материнської плати на офіційному сайті виробника - дізнатися ці моделі також легко в програмі Speccy або її аналоги.

Якщо у вас є в наявності запасні планки оперативки, то також іноді буває непросто визначити, до якого типу вона відноситься. Зазвичай на них є наклейка з вказівкою типу - PC, PC-2, PC-3 або DDR, DDR2, DDR3. Але якщо наклейки немає, то будемо визначати наступним чином.

Планки DDR і DDR2 зовні дуже схожі і мають 1 ключ (виріз), розташований практично по центру. Але на DDR 180 контактів - по 92 з кожного боку. А на DDR2 - 240 - по 120 з кожного боку, причому вони візуально вже, ніж DDR2. Порахувати їх легко, так як вони пронумеровані.

На модулях DDR3 така ж кількість контактів, як у PC-2, проте ключ не посередині, а зміщений до краю.

ddr - порівняння модулів

Модуль пам'яті зовсім старого стандарту SDRAM відрізняється наявністю двох ключів.

sdram модуль

Кількість слотів для планок пам'яті і режим їх роботи

Кількість слотів, призначених для установки планок, ми також бачили в програмі - у мене їх 2. Якщо ж відкрити кришку корпусу комп'ютера, то можна на платі побачити кілька характерних одно- або різнокольорових роз'єму. Це і є місце, куди ставляться планки пам'яті. На зображенні нижче їх 4.

Слоти оперативної пам'яті Windows

Різнобарвність говорить нам про те, що на даній платі пам'ять може працювати у двоканальному режимі - тобто одночасно дані передаються контролеру в процесор або північний міст (в залежності від архітектури материнської плати) по двох каналах, що підвищує швидкість обробки даних.

Для активації цього режиму слід придбати мінімум 2 планки і, як правило, вставити їх в два одноколірних роз'єму. В які саме? Це написано в інструкції до плати і в різних моделях кольору можуть відрізнятися. Якщо ж купуєте відразу 4 модуля - то задійте відразу всі слоти.

Потрібно ще враховувати, що якщо у вас в даний момент загальна пам'ять 2 Гб, як у мене, і ви плануєте збільшити її до 4 Гб, то оптимально придбати 2 модуля по 2 Гб, ніж один 4Гб, так як їх ви зможете задіяти по-максимому в в двоканальному режимі.

Тут також слід зазначити, що при покупці декількох модулів бажано вибирати одного виробника, а ще краще взяти готовий комплект (KIT), що складається відразу з декількох планок - такий набір гарантовано буде без проблем працювати.

Набір двох модулів

Тактова частота

Ще один важливий показник пам'яті - її тактова частота, яка вимірюється в мегагерцах (МГц). Від неї залежить швидкість обробки інформації. При виборі модуля обов'язково подивіться, яку частоту офіційно підтримує ваш процесор. Та модель, яка була показана на скрині вище, працює з пам'яттю PC3-12800 (DDR3 1600 МГц), PC3-10600 (DDR3 1333 МГц), PC3-8500 (DDR3 1066 МГц). Ці ж характеристики можна побачити на сайтах інтернет-магазинів в докладному описі модулів пам'яті. Наприклад, подивимося на ігровий комплект з 4 планок по 4 гіга Corsair XMS3 DDR-III DIMM 32Gb KIT 4 * 8Gb:

Модуль пам'яті Corsair ddr3

Пропускна здатність оперативної пам'яті

Від частоти залежить також такий параметр, як пропускна здатність, який показує, який обсяг даних може максимально бути переданий за певний час. Вимірюється в мегабайтах в секунду (Мб / с) і обчислюється множенням частоти на 8. Тобто в нашому прикладі у пам'яті частота 1333 МГц * 8 = 10667 Мб / с, що також видно в описі.

Чим більше пропускна здатність, тим вище швидкість роботи модуля оперативної пам'яті. Однак враховуємо той факт, що

сучасні процесори підтримують роботу з пам'яттю, у якій максимальна частота 1600 МГц.

Якщо купите дорогущую планку з частотою вище - працювати вона буде так само, як більш дешева на 1600 МГц.

таймінг

Тут же можна сказати ще про таку характеристику, як таймінг. Це час затримок при обробці операцій всередині самих мікросхем модуля оперативки. Записується таймінг як послідовність декількох цифр - в нашому прикладі це 9-9-9-24. Останній 4й двозначний параметр характеризує швидкодію всієї мікросхеми в цілому.

Також таймінг може позначатися буквами CL і числом, яка визначає перше значення в докладної послідовності. У нашому прикладі в короткому варіанті це б позначалося як CL9.

Чим менше таймінги, тим краще, але і коштують таким модулі дорожче. Однак це має значення тільки для високопродуктивних швидкісних ПК - для дому та офісу на даний параметр можна не звертати уваги.

Ігромани ж можуть скористатися налаштуваннями BIOS і вручну пограти зі зміною таймингов в меншу сторону, однак робити це потрібно акуратно, інакше ризикуєте зіпсувати модулі.

Оперативна пам'ять для ноутбука або стаціонарного комп'ютера?

По ідеї це перше питання, яке б ми повинні собі задати, але по суті не найважливіший, так як переплутати формфактор просто неможливо. Для ноутбука модулі широкі і короткі, для ПК - довгі і вузькі.

На сайтах в характеристиках позначаються вони так:

 • DIMM - для ПК,
 • SODIMM - для ноута.

Формфактор модулів пам'яті

Тип охолодження планок пам'яті

Якщо ви купуєте модуль оперативної пам'яті для потужного ігрового комп'ютера, то слід звернути увагу на тип її охолодження. При інтенсивній роботі або «розгоні» зменшенням таймингов вони можуть нагріватися, тому роботи внутрішньокорпусних вентиляторів для їх охолодження може не вистачити.

На простих планках охолодження немає взагалі - ви побачите відкриті припаяні чіпи мікросхем. На більш дорогих моделях встановлюється найпоширеніший тип охолодження - металевий радіатор.

Модулі пам'яті з охолодженням

Для самих же запеклих ігроманів придумали навіть таку штуку, як водяне охолодження - такі модулі разом з системою можуть значно перевищувати за вартістю і материнку, і процесор разом узяті.

система водяного охолодження оперативки

Розшифровка модуля оперативної пам'яті

Тепер давайте розшифрувати назву модуля пам'яті, представленого в одному з популярних інтернет-магазинів:

Crucial Ballistix Sport XT BLS2C4G3D18ADS3CEU DDR-III DIMM 8Gb KIT 2 * 4Gb PC3-14900 CL10

 • Отже, виробник Cruisal, комплект складається з 2 модулів по 4 Gb.
 • Пам'ять стандарту DDR-III і формфактор DIMM, тобто для настільного ПК.
 • Пропускна здатність - 14900 Мб / c
 • Таймінг - CL10
 • Частоту потрібно в даному випадку дивитися в докладних характеристиках товару, або обчислити самостійно, розділивши пропускну здатність (14900) на 8.

Поради, яким необхідно дотримуватися при покупці оперативної пам'яті

 • Купувати оперативну пам'ять стоїть біля перевірених виробників. Ціна брендових марок значно вище, але гарантія якості і стабільна робота комп'ютера того варті. Ось список перевірених фірм: Corsair, Kingston, Kingmax, Transcend, OCZ, Hynix, Hyundai, Samsung.
 • Оперативна пам'ять в парі з чіпсетом хорошої якості є запорукою граничної продуктивності, якщо враховувати, що у першій максимальна частота роботи.
 • Пам'ятайте, що оперативна пам'ять завжди повинна бути в парі. Потрібно, щоб модулі збігалися по частоті роботи, планки, встановлені з різними частотами працюють на частоті пам'яті, яка є самою повільною з тих, що ви встановили, або не працюють разом взагалі. Наприклад, якщо у вас два канали для ОЗУ і в одному з гнізд варто планка на 2 Гб, то придбати потрібно ще один модуль такий же ємністю, таймингами і від того ж виробника.

  А найкращий варіант - купити набір модулів (Kit), який гарантується виробником, що ці планки сумісні

 • Для ігрових комп'ютерів перевагу потрібно віддавати оперативної пам'яті з найменшими тимчасовими затримками. Навіть на низькій частоті пам'ять завжди працює з максимальною віддачею.
 • Не забудьте переконатися, що ваша материнська плата, процесор і операційна система сумісна з обраним вами об'ємом пам'яті. Якщо система вашого комп'ютера 32-розрядна, то варто придбати планку не більше 4 Гб, так як 32-бітна система бачить до 3 Гб оперативної пам'яті.
 • При покупці пам'яті для збільшення вже наявної ОЗУ, буде краще, придбати модель, характеристики якої схожі з встановленої у вашому комп'ютері. Закупівля кращої або гіршої за влучним висловом планки, призведе до погіршення продуктивності комп'ютера.

На завершення - докладний відео по установці модуля пам'яті в комп'ютер.