Як Вибрати Процесор Для Ігрового Комп'ютера Intel і AMD?

Процесор для комп'ютера, або як його ще називають CPU, - це його «мозок», тобто найголовніше і дороге пристрій, який виконує всі основні обчислення. В даний час на ринку комп'ютерних процесорів присутні два основні гравці - Intel і AMD. Тому якщо ви збираєте свій ПК з нуля, то відразу потрібно визначитися, який саме фірми і яку модель ви будете використовувати і вже з урахуванням цього підбирати до нього інші комплектуючі. Якщо ж ви підбираєте його на заміну старому, то необхідно уважно ознайомитися з характеристиками материнської плати і з урахуванням її особливостей вибрати саме ту модель процесора для комп'ютера, яка нею підтримується. Як дізнатися, який саме? Про це читайте далі.

На що звернути увагу при виборі процесора для комп'ютера?

Отже, перше, що треба зробити при підборі нового процесора для вже зібраного системного блоку - задати собі кілька основних питань:

 • Який сокет материнської плати для установки на неї процесора?
 • Яку частоту процесора підтримує матір?
 • Те ж саме, щодо оперативної пам'яті
 • Чи підтримується системною платою вбудоване відеоядро?

Надійніше всього відповісти на них, почитавши самостійно характеристики відповідних компонентів в їх інструкціях, але можна спростити цю справу і зайти на один із сайтів інтернет-магазинів, де знайти свою плату і пам'ять і подивитися список підтримуваних процесорів, який часто автоматично формується для кожної моделі.

Наприклад, я користуюся сайтом nix.ru. Тут можна не тільки подивитися основні підтримувані характеристики для CPU, але і підібрати самі пристрої з наявних у продажу.

Підтримувані платою характеристики CPU

Характеристики процесора для комп'ютера

Давайте ж тепер докладніше розберемося, які відмінні риси характеризують сучасні процесори для комп'ютера і чим вони відрізняються. Для початку перерахую основні:

 • кількість ядер
 • Тактова частота
 • коефіцієнти множення
 • системна шина
 • контролер пам'яті
 • кеш
 • відеоядро
 • сокет
 • потужність тепловиділення

кількість ядер

Одним з основних показників є кількість ядер процесора. Час одноядерних комп'ютерний процесорів безповоротно пішло, тому при виборі процесора для сучасного комп'ютера відштовхуйтесь від тих, які мають не менше двох ядер - тобто незалежних один від одного блоків для обробки даних.

За ідеєю, чим більше ядер, тим більше одночасних процесів може бути оброблено, а отже вища продуктивність. Однак є нюанс - максимальна віддача від роботи з такою кількістю ядер буде досягатися тільки якщо ПЗ, встановлене на комп'ютері, буде розраховане на роботу з подібним кількість ядер. А як ви розумієте, жодне сучасне призначене для користувача ПО на це не розраховано - виробник завжди орієнтується на масовий попит, а на сьогоднішній день - це 2 ядра. Тобто решта 6 просто не потрібні.

Купувати наворочений багатоядерний процесор з «доробком на майбутнє» також немає ніякого сенсу, так як все інше залізо (в тому числі і сокет на материнській платі) на той час, як така кількість ядер стане нормою, просто морально застаріє і ви його також не зможете використовувати ...

Тактова частота

Тактова частота роботи вимірюється в герцах (Гц) і характеризує кількість операцій, яке може одночасно виконувати CPU за певний проміжок часу. Чим більше тактова частота, тим більш потужний процесор, однак ця величина відрізняє один від одного процесори усередині однієї серії. Наприклад, процесор Intel Core i5 з частотою 3.5 GHz швидше, ніж Intel Core i5 3.0 GHz, але не продуктивніше Intel Core i7.

Для збільшення продуктивності сучасні процесори також вміють при необхідності підвищувати або знижувати частоту. У Intel дана технологія називається Turbo Boost, а у AMD - Turbo Core. Тут також слід сказати про таке поняття, як коефіцієнти множення. Якщо він розблокований, то у користувача є можливість самостійно змінити тактову частоту, тобто розігнати процесор.

Розблокований коефіцієнт присутній на процесорах дорогого сегмента, призначених для високопродуктивних ігрових комп'ютерів, яких збираються користувачами і тонко заточуються під їхні потреби.

Однак при розгоні часто користувачі не враховуються одного нюансу. При підвищенні коеффициента множника (Ratio) збільшується лише частота самого ядра процесора (Core), а частота шини даних (QPI) залишається на тому ж рівні, а оскільки продуктивність залежить від самого повільного компонента, то вона по суті не збільшиться.

Формула розрахунку така: Core = QPI X Ratio.

Якщо QPI = 100, а Ratio = 34, то частота ядра буде дорівнює 3400 МГц.

Для ефективного розгону необхідно підвищувати не тільки коефіцієнти множення, а й тактову частоту системної шини QPI.

системна шина

Так ми підійшли до ще однієї характеристики CPU, як частота шини даних, або системна шина. Вона відповідає за обмін інформацією між ядрами і між процесором та іншими компонентами комп'ютера. Вимірюється в мегагерцах (МГц) або гігатрансферів в секунду (ГТ / с).

сокет

Крім того, величезна кількість моделей відрізняється один від одного по сокету - роз'єму, за допомогою якого вони стикуються з материнською платою. Процесори з однієї і тієї ж серії можуть бути призначені для установки на різні сокети.

Сокет під процесори intel

пам'ять

Вбудований контролер пам'яті відповідає за те, який тип оперативної пам'яті, на якій частоті і скільки каналів підтримується при роботі. Чим більше каналів, тим вища продуктивність, однак для офісного або домашнього використання цілком достатньо двох каналів.

Про тип і частоту ми детально говорили в статті про оперативну пам'ять - модулі пам'яті, а також слоти пам'яті на материнській платі потрібно підбирати саме з тим розрахунком, щоб тип і частота підтримувалися обраним процесором.

В наші дні процесори також мають вбудовану високошвидкісну пам'ять, яка є певним буфером обміну між ним і ОЗУ і зберігає найбільш часто використовувані в поточній роботі дані. Називається він кешем процесора і ділиться на три рівні. У докладних характеристиках на сайті магазинів ми часто можемо побачити таку інформацію:

 • Кеш L1 - 64 Кб x4
 • Кеш L2 - 256 Кб x4
 • Кеш L3 - 6 Мб

Перші два нас мало цікавлять, так як вони характеризують загальну архітектуру процесорів однієї лінійки, а ось останній якраз може характеризувати ту чи іншу модель і відрізняти її від інших. По суті це найголовніший параметр, який показує швидкість роботи CPU.

Схема така - процесор комп'ютера в першу чергу звертається за даними для обробки саме до своєї швидкісної кеш-пам'яті. Якщо у неї невеликий обсяг і необхідної інформації там немає, то йде звернення до оперативці, яка по-любому набагато повільніше, а отже обробка відбувається довше.

Якщо ж обсяг кеша великий, то там може зберігатися більше даних і вище ймовірність того, що необхідна інформація для обробки буде зберігатися саме там, а не в оперативній пам'яті.

Чим більшого обсягу кеш 3го рівня, тим краще!

відеоядро

Вбудоване відео ядро ​​(GPU) процесора для комп'ютера також присутній в більшості сучасних моделях і дозволяє працювати з монітором без додаткової установки окремої відеокарти, тобто по суті є аналогом інтегрованої в системну плату відеокарти. Для використання даної можливості процесора повинна підтримуватися чіпсетом материнської плати.

У вбудованого відео ядра є своя частота роботи, що визначає його продуктивність, і яка називається у кожної фірми по-своєму: Intel HD Graphics і AMD Radeon HD. Для перегляду фільмів і простий роботи з графікою його цілком достатньо, для ресурсномістких же ігор все одно доведеться купувати і встановлювати окрему відеокарту.

За характеристиками відеоядра процесорів Intel поділяються на такі категорії:

 • Intel HD Graphics 1000 - слабка продуктивність
 • Intel HD Graphics 2000 - середня
 • Intel HD Graphics 3000 - висока

У порівнянні з окремими відеокартами відеоядро тритисячної серії порівняно з картою нижнього рівня.

тепловиділення

Потужність тепловиділення (TPD) - показник, на який треба орієнтуватися при підборі блоку живлення для комп'ютера і системи охолодження самого процесора. Вимірюється в Ватах (W). Для нормальної роботи при максимальному навантаженні необхідно відводити для процесора в блоці живлення величину, в два рази перевищує показник TPD.

Комплектація

Нарешті, процесор може продаватися як окремо, так і в комплекті з системою охолодження (кулером). При подібній комплектації в характеристиках процесора відзначено, що він поставляється у вигляді «BOX», тобто в коробці з вентилятором. Якщо ви збираєте домашній комп'ютер середньої продуктивності, то його повинно вистачити.

Для потужних ігрових ПК краще придбати окремо процесор і окремо до нього більш якісний і потужний вентилятор. Також швидше за все в даному кулері буде неможливо відрегулювати швидкість обертання і він буде більш шумно працювати в порівнянні з більш дорогим, що здобувається окремо.

Характеристики процесора в коробці (BOX)

Який процесор краще вибрати для будинку або ігор?

При виборі процесора необхідно спочатку визначитися, якого типу комп'ютер ви збираєте - найпростіший для офісу, середньої продуктивності для універсального використання або потужний ігровий. Відповідно до цього вибираєте спочатку серію процесорів одного з виробників, а потім вже конкретну модель. Усередині однієї лінійки вони відрізняються найчастіше по частоті, кількості ядер і кешу. Також враховуйте, для якого сокета він зроблений - краще брати для новітніх стандартів роз'ємів з прицілом на подальший апгрейд або ремонтопридатність.

Процесори Intel для комп'ютера

процесори intel

 • Atom - для компактних ПК формфактору mini ATX.
 • Celeron Dual Core - найпростіші і дешеві для роботи з офісними документами або в якості медіа-сервера. Мають 1 або 2 ядра.
 • Pentium Dual Core - також двохядерні процесори бюджетної категорії для домашніх комп'ютерів середнього сегмента, трохи могутніше, ніж Celeron.
 • Core i3 - двохядерні процесори середнього рівня. Оптимальний варіант для простого домашнього комп'ютера, на якому планується не тільки працювати з документами і дивитися відео, а й працювати в графічних редакторах і грати в нескладні ігри.
 • Core i5 - 2х і 4х ядерні процесори високої продуктивності, які вже підходять для ресурсномістких ігор. Самий універсальний і відповідний варіант для будинку по поєднанню ціни і продуктивності.
 • Core i7 - потужні високопродуктивні процесори для виконання будь-яких завдань. Мають 4 або 6 ядер. Цю серію має сенс брати тільки завзятим ігроманам для сучасних іграшок з максимальними графічними настройками, так як з більшістю завдань простіше все-таки впорається i5.
 • Extreme Edition - найпотужніші і дорогі процесори преміум сегменту.
 • Xeon - лінійка для серверів.

Крім цього в назві процесора Intel можуть зустрічатися деякі букви, що вказують на їх додаткові характеристики:

 • S - процесор з оптимізованої продуктивністю
 • T - оптимізоване споживання потужності
 • К - з розблокованому множником для підвищення частоти роботи
 • М - для ноутбука
 • X - найпродуктивніший процесор в серії

додаткові технології

 • Hyper Threading - дозволяє виконувати на одному ядрі паралельно два потоки обчислень. Тобто, при перевірці спеціальним софтом роботи двоядерного процесора (при активації в BIOS функції Hyper / Multi Threading) у вас буде видно два реальних ядра і ще два віртуальних. При невеликому збільшенні вартості процесора, забезпеченого даним режимом, він дає значний приріст продуктивності.
 • Turbo Boost - автоматичне збільшення тактової частоти процесора в міру необхідності виконання складних операцій. Даний режим абсолютно безпечний і про перегрів процесора, який може статися при ручному розгоні, можна не турбуватися - при підвищенні температури процесор автоматично знизить частоту до прийнятного значення.

Процесори AMD для комп'ютера

Процесори amd

 • Sempron - початковий рівень для нізкопроїзводітельних офісних ПК, має 1 ядро.
 • A-Series - бюджетні процесори рівня вище початкового. Лінійка має багато моделей з різною кількістю ядер. Також мають вбудоване відео ядро ​​Radeon XD 6xxx - за рахунок всього цього можна підібрати оптимальну комплектацію для простого офісного або домашнього комп'ютера.
 • Athlon II - 2, 3 або 4-х ядерні процесори досить великої потужності, які в залежності від кількості ядер можна пристосувати для виконання різних завдань.
 • Phenom II - також досить широка лінійка з кількістю ядер до 6, що дозволяє зібрати комп з продуктивністю від середньої до високої.
 • FX - найпотужніші процесори для ігрових ПК, від 4 до 8 ядер. Мають незаблокований множник і режим Turbo Core для самостійного ручного або автоматичного розгону процесора.

порівняння процесорів

Підіб'ємо невеликий підсумок. Отже, якщо ви поставили собі за мету самостійно зібрати комп'ютер, то вибір процесора залежить від того, що ви плануєте робити на комп'ютері.

частота процесорів amd і intel

 • Недорогий офісний або домашній ПК: підійдуть процесори Intel серій Celeron Dual Core, Pentium Dual Core з сокетом LGA 1155 або AMD серій A з сокетом FM1
 • Універсальний комп'ютер: Intel Core i3 з сокетом LGA 1155, AMD Athlon II або Phenom II з 2-4 ядрами з сокетом AM3
 • Ігровий комп'ютер: Intel Core i5 з сокетом LGA 1155, AMD Phenom II з 4-6 ядрами з сокетом AM3
 • Максимально продуктивний ПК: Intel Core i7 з сокетом LGA 1155 або AMD FX з сокетом AM3 +

А тепер вічне питання - Intel або AMD?

Звернемо увагу на те, як зроблені самі процесори у даних виробників, а саме на відстань між транзисторами всередині CPU. Чим менший цей період, тобто чим ближче вони розташовані, тим швидше швидкість обміну даними між ними, а отже і роботи процесора. А також і менше температура нагріву.

У сучасних процесорів Intel ця відстань дорівнює 22 нанометрів, у AMD - 32. Ось чому процесори AMD так сильно гріються і вимагають гарної системи охолодження (в результаті чого постійно шумлять стокові вентилятори), а у Intel навіть самий наворочений Core i7 не привертає до себе абсолютно ніякої уваги, наче комп взагалі вимкнений - висновки робіть самі ...

Для закріплення знань подивіться три відео - по темі вибору процесора для комп'ютера, про історію їх розвитку та про те, як встановити на материнській платі. А зустрінемося ми в наступній статті! Поки що!