Кращий Кулер Процесор - Як Вибрати Систему Охолодження Intel і AMD?

Як відомо, дуже багато проблем в сучасному комп'ютері виникають не через погану надійності комплектуючих, а через досить банальної ситуації - їх перегріву. Тому забезпечення якісної системи охолодження всього системного блоку є запорукою довговічної роботи комп'ютера. Вибір найкращого кулера для процесора Intel або AMD при цьому має важливу роль.

Що впливає на охолодження комп'ютера?

Але починаються всі проблеми з корпусу комп'ютера - це не тільки основа, на яку пригвинчуються всі компоненти для їх компактного розміщення. Це ще й одна зі складових системи охолодження ПК. Ще кілька років тому процесори і відеокарти не були такими потужними і не виділяли стільки теплової енергії. Тому до корпусу не пред'являлися такі жорсткі вимоги, як сьогодні - це був важкий закритий з усіх боків короб, що має 1 або максимум 2 маленьких вентилятора для забору повітря спереду і викиду ззаду.

охолодження корпусу пк

Сьогодні ж, якщо ви збираєте як мінімум універсальний домашній комп'ютер, цього вже недостатньо. Корпуси, представлені сьогодні на ринку, мають отвори для великих вентиляторів на всіх стінках, а паркан і викид повітря здійснюється з кількох напрямків.

система охолодження

Мало того, що двох вентиляторів недостатньо, так дуже часто користувачі беруть корпусу без встановлених вентиляторів і не встановлюють їх самі, чому перегрів відбувається ще швидше.

Те ж саме стосується і системи охолодження процесора. Як ви вже знаєте з статті про вибір процесора, вони продаються або разом з кулером (так звані, «BOX»), так і без нього. Так ось, Боксові версії підійдуть тільки для офісної роботи несильно гріються процесорів, типу Intel Core i3, i5, i7. З досвіду, вони в штатному режимі гріються мало і стокові кулери охолодження процесора цілком справляються з поставленим завданням.

охолодження процесора box

Якщо ж ви плануєте їх розганяти, грати в ігри, працювати в складних графічних додатках, то потрібно купувати окремий кулер (радіатор + вентилятор). Особливо це стосується виділяють багато тепла процесорів фірми AMD.

Як вибрати кращий кулер охолодження процесора для Intel і AMD?

Отже ми підійшли впритул до питання вибору кулера для процесора. Давайте детально розглянемо ті параметри, які впливають на продуктивність і на які варто звернути увагу при покупці.

Перш за все вибирайте той кулер, який підходить для сокета вашого процесора! Як правило, вони підтримують відразу декілька гнізд як Intel, так і AMD, але враховуючи, що всі вони мають нештатное кріплення, не полінуйтеся подивитися в інструкцію - можливо саме під ваш сокет установка не передбачена.

Тип кулера для процесора

Це скоріше навіть тип не кулера, а всієї системи в цілому. Найпоширеніша - повітряна, то як раз, що ми називаємо кольором процесора. Вона складається з металевого радіатора, який приймає на себе тепло від кришки процесора, і вентилятора, який наганяє на нього повітря і тим самим охолоджує. У просунутих моделях є навіть два вентилятора - на вдув і видув.

кулер на процесор

Ще один поширений серед ігроманів тип охолодження процесора - водяний. Варіанти таких систем бувають різні, від невеликих вентиляторів, пов'язаних з охолоджуючими рідинними трубками, до великих дорогих систем з виносними радіаторами. Загальне одне - в терморегуляції бере участь рідина, яка охолоджує сильніше, ніж просто повітря.

водяне охолодження процесора

До речі, якщо плануєте використовувати такий тип охолодження, то зверніть увагу на наявність спеціальних отворів на задній панелі корпусу для виведення трубок - вони зазвичай прикриті гумовими шторками.

Також кулери можна розділити на активний і пасивний - в пасивному немає вентилятора і зазвичай використовується для недорогих і вже застарілих відеокарт - для процесора, звичайно, такий не підійде.

Розмір радіатора кулера

Водяного охолодження я стосуватися не буду, а поговоримо про самому доступному і поширеному - повітряному. І тут важливе значення має розмір радіатора і кількість металевих пластинок - чим їх більше, тим легше йому відвести зайве тепло. Так само бажано, щоб вони були якомога тонше.

Розмір вентилятора

На радіатор обов'язково встановлюється вентилятор або навіть два для нагнітання і відведення повітря. Чим більше вентилятор (120х120х25), тим він по-перше ефективніше охолоджує процесор, по-друге, йому це зробити легше, ніж маленькому, тому при однаковій якості тепловідводу він буде менше шуміти. Також краще брати вентилятори з написом «Ball bearing» - в них встановлений більш тихий і довговічний підшипник.

Можливість регулювання обертів вентилятора процесора

Добре, якщо передбачена можливість регулювання обертів кулера процесора - щоб він не просто крутився з постійною швидкістю, а вибирав її в залежності від нагрівання. Відрізнити такий вентилятор просто - роз'єм його харчування, який підключається до системної плати, повинен мати 4 контакти.

4 pin cooler cpu

Метал і кількість теплоотводних трубок системи охолодження комп'ютера

Радіатор безпосередньо стикається з поверхнею корпусу процесора, тому важливе значення має метал, з якого зроблена ця поверхню, а також трубки, по яких тепло йде на радіатор. Характеристики металу повинні бути такі, щоб максимально швидко нагріватися і охолоджуватися. Є трубки, зроблені з алюмінію, але найкраще з цим справляється мідь, хоча такий агрегат виходить більш важкий. Так що беріть той кулер для процесора, у якого вони темно-жовтого кольору.

радіатор кулера процесора

Тип розташування кулера

Як я сказав, що кулер процесора більше - тим краще, але в той же час враховуйте, яким чином він буде розташований на материнській платі і в корпусі - чи не перешкодить він установці оперативної пам'яті або карт розширення, закривши собою необхідні слоти. І чи поміститься він в корпус по ширині. Оптимальним вважається баштовий тип, так як він відводить повітря безпосередньо до видувають заднього вентилятора корпусу.

баштовий тип

У той же час класичний варіант, коли лопаті вентилятора знаходяться прямо перед вами, якщо дивитися на материнську плату зверху, більш підходить в тому випадку, якщо корпус і мати невеликі формату microATX, і на них потрібно компактно розмістити якомога більшу кількість пристроїв. Плюс цього типу також в тому, що пластини радіатора обдувають навколо себе інші вставлені в материнку комплектуючі.

coler cpu

Втім, є і дорогі моделі, в яких ці два типу поєднані, як на малюнку нижче.

баштовий кулер на процесор

Всі описані вище характеристики вказані в одному загальному параметрі - теплорассеіваніе (в ватах). Чим воно більше, тим краще буде охолоджуватися ваш процесор.

Виробник

Не рекомендую купувати не тільки Боксові кулери, а й маловідомих фірм. Найякіснішими і перевіреними на сьогоднішній день є моделі від Zalman, CoolerMaster, DeepCool і GlacialTech.

Термопаста

І нарешті, останній штрих - вибір термопасти як проміжної ланки між кришкою процесора і кольором. Завдання її - витіснити зайве повітря між металевими пластинками, при цьому вона також повинна максимально сприяти теплообміну. Для того, щоб це було максимально ефективно, в хороші пасти додають метал, через що вона має не білий, а темно-сірий колір - купуйте саме таку пасту. Вона трохи дорожче, але ефективніше. Десь я вже писав, але повторюся ще раз - я користуюся пастою MX-2, вона дешевше конкурентів при порівнянній якості.

Швидкість обертання кулера процесора

А тепер після того, як ми купили кулер на процесор, я покажу, як відрегулювати його швидкість, якщо мережа підтримує цю функцію ньому і в материнській платі. Це можна реалізувати двома способами - через програму з-під запущеного Windows або через БІОС. Фірма Gigabyte для своєї продукції розробила спеціальну утиліту, яка називається i-Cool, яка, правда, не всіма материнками підтримується. У ній дуже легко все це зробити будь-якому починаючому користувачеві без залізання в надра блакитного екрану BIOS.

i-cool

Якщо ж ви є власником матплата іншої фірми, то перезавантажуємо комп, заходимо все-таки в БІОС і шукаємо такі пункти в меню, як CPU Smart FAN Control і CPU Smart FAN Control (у мене вони знайшлися в розділі PC Status).

cpu fan control

У першому її потрібно активувати режим контролю швидкості вентилятора процесора (Enabled або Auto), а в другому стояти один з режимів - автоматичний (Auto, Normal, Silent) або ручний (Manual) для установки швидкості вручну.

У висновку цієї статті про кулери охолодження процесора пропоную вам подивитися пізнавальне відео - тести декількох наворочених моделей для Intel Core і AMD.