Як Вибрати Блок Питания Для Комп'ютера - Потужність, Напруга, Схема Пристрої

Блок живлення комп'ютера забезпечує електроживлення всіх основних комплектуючих комп'ютера - материнську плату, процесор, відеокарти, оптичні приводи, карт-рідери, жорсткі диски, систему охолодження і т.д. Тому від правильного вибору блоку живлення залежить стабільна і довготривала робота комп'ютера. Давайте ж дізнаємося, як правильно підібрати комп'ютерний блок живлення стандарту ATX 12V для станціонарні ПК.

Блок живлення комп'ютера з одного боку, яка виходить назовні з системного блоку, має основний живить електрокабель, що підключається до розетки і тумблер включення живлення. З іншого, зверненої всередину, з нього виходить безліч проводів з різними роз'ємами для підключення до мережі тих чи інших пристроїв.

блок живлення для комп'ютера

Розрахунок потужності блоку живлення для комп'ютера (вольтаж)

Основною характеристикою, на яку потрібно звертати увагу при виборі блоку живлення, - його потужність, яка вимірюється у ВАТ - Вт (w). В даний момент є блоки живлення з різними показниками від 450w, 500w, 600w, 750w і понад 1000 Вт. Для кожного комп'ютера потужність БП розраховується окремо і складається з споживаної потужності кожного пристрою. Наведу таблицю зразкового споживання комплектуючих середнього універсального комп'ютера.

 • Материнська плата ~ 40 Вт
 • Процесор ~ 140 Вт
 • Модуль оперативної пам'яті ~ 10 Вт
 • Відеокарта ~ 200 Вт
 • Жорсткий диск ~ 10 Вт
 • Вентилятори ~ 5 Вт
 • Інші комплектуючі ~ 50 Вт
 • Запас потужності (~ 20%) ~ 70 Вт
 1. Разом, для універсального ПК буде досить блоку живлення з потужністю ~ 500 - 550 Вт
 2. Для невеликого офісного компа без відеокарти підійде 350 - 400 Вт
 3. Для ігрового - 600 Вт і вище

Калькулятор потужності блоку живлення ПК

Рекомендую класний калькулятор блоку живлення для комп'ютера, який допоможе визначити, яка потужність потрібна для виконання необхідних завдань. Переходимо по посиланню і розраховуємо

Провід комп'ютерного блоку живлення

При виборі блоку живлення для комп'ютера зверніть увагу на кількість роз'ємів різного стандарту для підключення пристроїв, а також на с'емность кабелів (модульні кабелі). На дорогих моделях зайві дроти можна від'єднати, щоб вони не заважали в корпусі і не перешкоджали циркуляції повітря для охолодження. Має значення і довжина кабелів - при установці блоку внизу корпусу її може не вистачити, тому краще, щоб кабелі були від 50 см.

Блок живлення вольт

Як дізнатися, який блок живлення на комп'ютері - схема пристрою роз'ємів і терморегулятори

Щоб дізнатися, який блок живлення потрібен вашого комп'ютера, потрібно знати його пристрій, а головне терморегулятори і призначення роз'ємів кабелів. Перш за все привожу схему:

Роз'єми блоку живлення комп'ютера

і ще одну

терморегулятори блоку живлення комп'ютера

Основним і найбільшим роз'ємом є живлення материнської плати. Залежно від її моделі, плата харчується різними типами конекторів з різною кількістю контактів. Як правило, сучасні плати мають роз'єм 24pin. Однак більш старі можуть мати 20-піновий роз'єм, відповідно найчастіше блоки живлення мають вилку з розділеними 20 + 4 pin, щоб мати можливість підключати як старі, так і нові моделі. Якщо ж ця вилка на БП зроблена монолітно, то підключити до старої платі c його вже не вийде, так як у нього інша терморегулятори від блоку живлення комп'ютера.

20 + 4 pin

Варто також звернути увагу на терморегулятори дроти для живлення процесора. Потужні сучасні процесори часто мають 8-ми піновий роз'єм живлення. На БП ж може бути як розділений 8ми контактний (4 + 4, як на малюнку нижче), так і тільки 4-pin для старіших плат. У цьому немає нічого страшного, якщо ви підключаєте старі БП до нової плати, то для більшості повсякденних завдань на не потужному процесорі вистачить і такого невеликого роз'єму, тому його можна сміливо чіпляти до восьміпіновий на системній платі.

cpu 8 pin

Для роботи з сучасними комлект бажано мати побільше роз'ємів живлення SATA, а також Molex для підключення старіших жорстких дисків і приводів, що працюють з системною платою через шину IDE.

Роз'єми для підключення комплектуючих

Для підключення відеокарт використовується спеціальний роз'єм живлення PCI-E, що має зазвичай 6 + 2 пін для старих карт з 6 контактами для старих і 8 для нових. На потужних сучасних видюхи потрібно 2 коннектора по 8 контактів, тому при установці двох таких карт - знадобиться аж 8 подібних вилок.

При нестачі будь-якого типу роз'ємів можна використовувати численні перехідники.

Перехідники для БП

Навантаження і напруга блоку живлення комп'ютера

Говорячи про харчування, необхідно звернути увагу на розмір максимального навантаження по лінії напруги блоку живлення комп'ютера + 12V - саме по ній живляться основні компоненти, такі як плата, процесор, відеокарта. Вказана вона на бічній наклейці на корпусі в розділі DC Output. У наведеному нижче прикладі максимальне навантаження по лінії +12 Вольт - 600W, тобто в сумі споживана потужність основних компонентів комп'ютера не повинна перевищувати 600 Ватт.

Потужність комп'ютерного блоку живлення

Тут же зверніть увагу на силу струму, яку видає ця лінія (в А - амперах). Дуже часто в мінімальних вимогах відеокарт вказується мінімальна потужність цієї лінії і сила струму. Якщо на лейблі блоку живлення, як на скріншоті вище, зазначено кілька ліній 12V з силою струму менше, в нашому випадку 4 лінії по 18А, то щоб отримати загальну силу струму, складіть всі ці значення. Отримаємо 72А.

Наведу ще один приклад наклейки - тут вже вказана загальна сила струму по одній лінії +12 V - 38 ампер.

блок живлення 12 вольт

На що ще звернути увагу при виборі блоку живлення для комп'ютера?

Також при виборі блоку живлення для персонального комп'ютера майте на увазі, що сучасні комплектуючі працюють з БП стандарту харчування ATX 12V версії 2.х, а це означає, що якщо поставити старий блок живлення в новий комп'ютер, то він працювати не буде.

Наявність модуля PFC буде додатковим плюсом до параметрів сучасного блоку живлення. PFC (Power Factor Correction) дозволяє коригувати коефіцієнт потужності і тим самим захищає комплектуючі від стрибків напруги в електромережі. Він буває пасивним або активним. Активний використовується для потужних блоків, для середніх і слабких буде досить пасивного.

Не останнім параметром є кількість і розмір вентиляторів на блоці живлення. Як правило це 1 великий вентилятор (120х120, 135х135 або 140х140 мм) знизу, але на потужніших блоків може також бути невеликий вентилятор (80х80 або 100х100 мм) на задній панелі для додаткового відведення теплого повітря з корпусу. Чим більше вентилятор, тим менше він буде створювати шуму при роботі. Моделі без нього або з одним маленьким краще не купувати.

вентилятори блоку живлення atx

Виробники блоків живлення

Для стабільної роботи бажано вибирати блок живлення для комп'ютера від відомих і зарекомендували себе брендів. Такими на сьогоднішній день є Zalman, CoolerMaster, PowerMan, Thermaltake, Enermax, Corsair, Antec, Chieftec, OCZ, FSP, Enhance, Seasonic. Інших фірм БП варто купувати з обережністю.

На закінчення статті - докладні огляди моделей блоків живлення від кількох популярних виробників