Як ПРАВИЛЬНО Вибрати Сокет Материнської Плати?

Сокет процесора на материнській платі - цим терміном позначається роз'єм, куди вставляється процесор комп'ютера, розташований на системній платі. Упевнений, що багато читачів є власниками настільного ПК вже багато років. І часто буває така ситуація, коли спочатку комп'ютер купується чисто для редагування документів, відправки листів і перегляду фільмів. Але в міру вивчення можливостей ПК встановлюються всі нові програми, відкриваються все нові перспективи для його використання і, як наслідок, його потужності починає катастрофічно не вистачати.

Одним із значущих кроків по його модернізації є заміна процесора на більш продуктивний. Однак тут виникає кілька проблем, однією з яких є роз'єм на материнській платі, в який процесор вставляється - сокет. Їх існує величезна кількість, тому якщо ви просто підете в магазин і виберете більш потужне «ядро» для свого комп'ютера, то 99%, що він не зможе працювати з поставленою материнською платою, оскільки при його виборі потрібно обов'язково враховувати, для якого саме сокета він зроблений. А сучасні процесори коштують від пари до десятків тисяч рублів - шкода викидати такі гроші на вітер!

Який найкращий сокет процесора?

Думаю, що серйозність помилки ви вже зрозуміли. Тепер давайте детально розглянемо які вони бувають і який сокет вибрати.

Відкритий сокет на платі

Як і будь-який високотехнологічне обладнання та комплектуючі, сокети постійно модернізуються, в результаті чого з'являються все більш нові і продуктивні стандарти. Однак відбувається це дуже часто, в результаті чого на ринку можна зустріти як материнські плати зі старими роз'ємами, так і з новими. І також спостерігається інша картина - через швидке оновлення ви можете не мати можливості підібрати до 3-5 річному комп'ютера процесора, що працює з сокетом вашої материнської плати, або навпаки. Тому при виборі комплектуючих для нового комп'ютера також важливо орієнтуватися в різновидах сокетов, щоб вибрати модель плати з найновішим на перспективу.

На сьогоднішній день процесори виробляють дві конкуруючі фірми - Intel і AMD, кожен з яких випускає свої стандарти сокетов. Будь-яка материнська плата працює з однією з цих фірм і містить один з типів сокетів під процесори від даних виробників.

Виглядає він як прямокутна майданчик з безліччю контактів і фіксатором, в який кріпиться процесор. Також навколо нього є кілька наскрізних отворів в платі, в які кріпиться система охолодження процесора, або спеціальне пластикове кріплення навколо нього.

Кращий сокет Intel

Сокети процесорів Intel

  • Застарілі - LGA 775, 1156, 1366, 2011
  • Сучасні - LGA 1151, 1150, 1 155

Число в назві сокета позначає кількість контактів на поверхні.

Сокети процесорів AMD

  • Застарілі - AM2, AM2 +
  • Сучасні - AM3, AM3 +, FM1, FM2

Візуально відрізнити сучасні сокети процесорів Intel від AMD дуже просто:

  1. По-перше, на роз'ємі материнської плати для AMD розташовано безліч отворів для контактів, які у вигляді штирів є на процесорі. На сокетах же Intel навпаки, самі контакти-ніжки, а в процесорі отвори.
  2. Також відмінність у кріпленні процесора - в сокеті Intel по периметру є металева рамка з засувкою-фіксатором. Процесори AMD кріпляться шляхом зміщення верхньої пластини сокета щодо нижньої.
  3. І нарешті, кулер (вентилятор) у Інтел кріпиться в згаданих вище відвести, а у АМД на спеціальну пластикову рамку навколо сокета. Всі ці відмінності можна бачити на скріншоті нижче.

сокети intel і amd

Крім того, фірма AMD завбачливо зробила деякі сокети сумісними між молодшими і старшими моделями одного покоління. Так, на сокет материнської плати AM3 + можна встановити процесор як з більш старим AM3, так і з AM3 +. Але це працює не завжди, тому попередньо необхідно дивитися сумісність на сайті виробника.

В описі материнської плати і процесора сокет може оозначаться по-різному, наприклад: «Socket», «S» або просто номер моделі.

Розглянемо для прикладу системну плату з сокетом Intel і процесор від AMD.

сокет 775

На даному скріншоті відображена плата з сокетом 1155 про що явно говорить назва:

«ASRock H61M-DGS (RTL) LGA1155 PCI-E + Dsub DVI + GbLAN SATA MicroATX 2DDR-III»

сокет am2

А тут зображена сторінка з процесором AMD з сокетом FM 2, що видно також з назви:

«ASUS F2A85-V PRO (RTL) SocketFM2 3xPCI-E + Dsub + DVI + HDMI + DP + GbLAN SATA RAID ATX 4DDR-III»

Також модель сокета часто згадується в описах кольорів для того, щоб пояснити, на якій саме сокет він може бути встановлений. Наприклад, в прикладі нижче з заголовка ми відразу розуміємо, з якими сокетами буде працювати даний кулер (Intel 775, 1155 і AMD AM2, AM3):

Cooler Master Буран T2 (3пін, 775/1155 / AM2 / AM3, 30 дБ, 2200об / хв, тепл.тр.)

сокети кулера

Як застосувати ці знання про раду процесора на материнській платі?

При оновленні старого комп'ютера

Наприклад, якщо згорів процесор чи ви хочете поставити більш продуктивний. Або навпаки, вийшла з ладу материнська плата і ви хочете купити нову під старий процесор. У будь-якому з цих випадків, крім обліку безлічі інших характеристик, необхідно визначити модель материнської і подивитися на сайті виробника, який сокет вона використовує.

Відкриваємо кришку комп'ютера, і шукаємо на системній платі напис, що вказує на її модель. Як правило вона є, наприклад на наступному зображенні ми бачимо модель GA-870A-UD3 від виробника Gygabite.

плата gigabite

Йдемо на сайті фірми або просто вбиваємо дану модель в пошуковик і дивимося докладний опис плати, а саме з якими конкретно моделями процесорів і з яким сокетом вона стикується.

Опис плати з сокетом AM3

У нашому прикладі це процесори AMD Phenom II або AMD Athlon II з сокетом AM3 - йдемо в магазин і беремо один з них.

Збірка комп'ютера з нуля

Другий випадок, коли може стати в нагоді ця інформація - коли ви збираєте самостійно з нуля свій комп'ютер. Після того, як ви визначитеся з вибором материнської плати потрібно вибрати процесор саме з тим сокетом, який на ній встановлений. На деяких сайтах є дуже зручна функція автоматичної фільтрації підходять під конкретну плату процесорів.

сумісні процесори

Якщо ж мова йде про заміну плати, то відповідно треба вибрати таку, щоб вона містила ідентичний сокет і підтримувала роботу з даними процесорами.

Заміна системи охолодження

І нарешті, модель сокета потрібно враховувати тоді, коли ви хочете поміняти вентилятор процесора або поставити потужнішу систему охолодження. В параметрах даних пристроїв також зазначено, на які сокети їх можна встановити (наприклад, Боксові кулери від процесорів AMD не вийде поставити на сокет Intel).

Сьогодні на цьому я статтю завершую, надуюсь, ця інформація стане вам у пригоді при виборі кращого сокета на материнській платі для процесора! Ну а на закуску за традицією відео - як правильно встановити процесор в сокет.