Порти WA і LAN на роутер - Як Підключити Кабель до гнізда?

Той, хто коли-небудь налаштовував самостійно роутер з комп'ютера / ноутбука по wifi або через провід, стикався з такими поняттями, як «WAN» і «LAN». Саме до цих портів відбувається підключення кабелю провайдера (кручену пару) для доступу в глобальну мережу інтернет або від маршрутизатора, після чого ви можете відкрити будь-який http адресу в браузері і встановити з'єднання з сайтами. Інтерфейс WAN, або як його ще називають Ethernet Port, і LAN присутні на всіх роутерах не залежно від виробника - TP-Link, Asus, D-Link, Mikrotik і так далі. У деяких їх кількість може варіюватися від 2 до 5. Ми неодноразово публікували на сторінках wifika.ru інструкції по налаштуванню інтернету різних типів по wireless - Динамічний IP (DHCP), Static IP, PPPoE і так далі.Сьогодні ж я б хотів зупинитися на самому понятті «WAN Network» - як перекладається цей термін, що означає і чим відрізняється від LAN або Wireless LAN.

Як перекладається WAN і LAN - розшифровка терміна

WAN (ВАН) в розшифровці звучить як «Wide Area Network» - в перекладі на російську це глобальна комп'ютерна мережа. Ми її називаємо просто інтернет. Ось чому один з роз'ємів на wifi роутера позначений значком «WAN» - саме в нього підключається кабель для виходу в інтернет, який провів в квартиру провайдер.

LAN (ЛАН) - це по аналогії «Local Area Network», тобто по-нашому локальна мережа. Тобто це з'єднання між різними пристроями в рамках підключення до одного роутеру. За такої мережі можна передавати файли або транслювати відео, музику з одного носія на інший.

Більш докладно про відміну локальної та глобальної мережі читайте в окремій статті.

Порт WAN - роз'єм на роутері

Отже, в широкому сенсі слова «WAN» - це просто інтернет. У вузькому, з яким ми стикаємося при налаштуванні мережі, це порт на wifi роутера для з'єднання з проводом. Він може позначатися абревіатурою або словами «Internet», «Ethernet».

порти tl wr820n

Tenda FH456 portyi

Або ж просто значком у вигляді глобуса

порт wan zyxel multy x

Також для того, щоб його було складніше сплутати з інтерфейсом LAN його часто виділяють іншим кольором від інших роз'ємів RJ-45.

порти

xiaomi router 3 portyi

Роз'єм LAN на маршрутизаторі або комп'ютері

Через роз'єм LAN на роутері ми підключаємо до нього інші девайси по кабелю. Портів LAN зазвичай буває багато для одночасного підключення декількох пристроїв. Найчастіше це стаціонарні комп'ютери або старі телевізори без wifi адаптера. Вони позначаються цифрами і завжди відзначені ідентичним кольором в рамках одного роутера.

mercusys n300 порти

totolink n600r порти

Сьогодні в бездротову епоху вже рідко можна зустріти, коли комп'ютери і ноутбуки підключаються до маршрутизатора через порти LAN кабелями. Найчастіше це робиться по WiFi, тобто через «Wireless LAN». Для цього використовується адаптер стандарту 802.11n або ac, який вставляється в PCI роз'єм на материнській платі або зовнішній USB порт. Після установки драйверів в Windows звичайний кабельний сигнал перетворюється в бездротової.

wireless LAN адаптер

Чим відрізняється WAN від LAN підключення на роутері?

Відразу випливає логічне запитання - чому взагалі відрізняються порти WAN і LAN на роутері, якщо і в той і в інший проводиться підключення кабелю RJ-45? Роз'єми LAN, на відміну від WAN, призначені для з'єднання з локальною мережею по кабелю інших пристроїв - комп'ютерів, ноутбуків, принтера, IP камери і так далі.

  • У WAN йде кабель, який протягнув в квартиру провайдер для подачі інтернету на сам маршрутизатор
  • В LAN - провід від іншого пристрою, який необхідно підключити до інтернету та локальної мережі

local network

Як я вже говорив, у багатьох з них немає бездротового Wireless адаптера (WiFi 802.11ac або 802.11n), і їх можна підключити до інтернету тільки за допомогою мережевого кабелю. Тому портів LAN найчастіше більше, ніж WAN - зазвичай від 2 до 4.

маршрутизатор netis n4

Також відрізнятися також може і швидкість інтерфейсу. Наприклад, в недорогих моделях маршрутизаторів швидкість інтернету через WAN буде обмежена 100 Мбіт / c при тому, що локальна мережа (по LAN) може бути гігабтной, тобто досягати 1 Гбіт / c.

Те ж стосується і бездротового інтерфейсу Wireless LAN, де швидкість залежить від діапазону частот. На 2.4 ГГц (стандарт WiFi 802.11n) зазвичай обмежений 150 або 300 Мбіт / c, а на 5 ГГц (802.11ac) може досягати 900 Мбіт / с і вище.

Помилка WAN порту на роутері

Якщо підключити інший комп'ютер через порт WAN на роутері, то виникне помилка, і він не стане працювати в локальній мережі. Точно також і навпаки - якщо вставити інтернет кабель в роз'єм LAN маршрутизатора, то він виявиться не підключений до інтернету. Виглядати це буде у вигляді значка зі знаком оклику в панелі Windows і повідомлення в браузері, що «мережа без доступу в інтернет» або «стан розірвано».

Причому, індикатор WAN або LAN на світлодіодним панелі маршрутизатора буде горіти - адже кабель то підключений. Але інтернет при цьому звичайно ж працювати не буде.

порти netis n1

Однак, в деяких пристроях інтерфейси Internet WAN і Ethernet LAN можуть бути суміщені з-за їх специфіки. Найпростіший приклад - на PCI мережевої карти комп'ютера, ноутбука або телевізора. Після установки рідного драйвера через такий роз'єм ми можемо підключити його як до роутера, так і вставити дріт інтернету від провайдера безпосередньо.

підключення роутера до комп'ютера по кабелю

Ще один приклад - PowerLine адаптер, який може одночасно працювати і на прийом інтернет-сигналу по кабелю, і на його роздачу на інші девайси.

tenda porty wan lan

WAN на роутері

Іноді буває необхідно об'єднати відразу кілька роутерів. Наприклад, якщо один з них є одночасно ADSL модемом, а інший буде використовуватися чисто для роздачі wifi. В цьому випадку ми підключаємо провід в WAN порт у одного і LAN в іншого. Детальніше про це в статті про з'єднання двох роутерів по кабелю.

Така ж схема діє і при об'єднанні відразу декількох локальних мереж.

WAN IP

Відповідно, з усього вищесказаного випливає і визначення WAN IP. Це зовнішній адресу, який належить не кожному окремому пристрою окремо, а в цілому всієї локальної мережі, прихованої за шлюзом wifi роутера.

мережевий ip адреса комп'ютера

Грубо кажучи, це адреса маршрутизатора - вашого, якщо до вас в квартиру проведено канал в виділеним білим IP. Або провайдера, який в свою чергу вже привласнює інші внутрішні сірі адреси своїм абонентам. Його іноді необхідно знати для віддаленого доступу до роутера через інтернет.

Відео про відмінності роз'єму LAN від порту WAN