Що Таке DHCP Сервер і Як Включити і Налаштувати На роутер За 5 Хвилин?

Що таке DHCP сервер і для чого він потрібен? Цим питанням задається кожен новачок при підключенні роутера до інтернету або налаштування WiFi мережі на комп'ютері з Windows 7, 8 або 10. За умовчанням DHCP активний на будь-якому роутере, будь то TP-Link, Asus, Zyxel, Keenetic, D-Link, Tenda, Mercusys, Upvel, Netis, Huawei, і в більшості випадків не вимагає додаткової настройки. Також DHCP є одним з найпопулярніших типів підключення до інтернету провайдера. Однак, в його використанні є нюанси, які впливають на появу помилок в роботі. У цій статті випробують пояснити простими словами «для чайників» про призначення DHCP сервера на маршрутизаторі, як його включити і налаштувати.

Що таке DHCP сервер - простими словами для чайників

Якщо говорити простими словами, то DHCP сервер - це спеціальна функція на роутері, яка в автоматичному режимі призначає IP адреси для кожного подключающегося до мережі пристрою.

Він працює як для клієнтів, які з'єднуються по кабелю, наприклад, стаціонарних комп'ютерів. Так і для мобільних девайсів - ноутбуків, смартфонів, Смарт ТВ, IP камер і т.д., які підключаються до інтернету по wifi.

Про те, що таке я IP адреса, я детально розповідав в іншій статті. Якщо коротко, то це унікальний ідентифікатор будь-якого пристрою всередині локальної мережі. З'єдналися ви зі своїм wifi - тут же роутер призначив по DHCP для нього окремий IP адреса.

Що таке «DHCP» або «Динамічний IP» в настройках підключення до інтернету?

Те ж саме стосується і виходу в інтернет. DHCP, або «Динамічний IP», - це один з типів з'єднання, при якому обладнання провайдера вашого роутеру або комп'ютера (якщо він безпосередньо підключений до інтернету кабелем) видає IP адреса в автоматичному режимі відповідно до заздалегідь виставленими настройками.

тип підключення до провалу? драла

Напевно при підключенні свого роутера до інтернету ви бачили такий тип з'єднання з провайдером, як «DHCP». Він має на увазі, що ніяких налаштувань для роботи з інтернетом вам вводити не потрібно. А все конфігурації виробляються на стороні провайдера. Дізнатися, як саме тип потрібно вказувати в вашому випадку, необхідно у служби технічної підтримки вашого постачальника послуг.

Для чого потрібен DHCP сервер на роутері?

Повернемося до локальної мережі, так як налаштовувати DHCP сервер на власному роутере доведеться саме вам. Ми з'ясували, що у кожного комп'ютера, ноутбука, телефону, ТБ, приставки, камери або будь-якого іншого девайса, підключеного до маршрутизатора по кабелю або бездротового сигналу, є свій IP адреса для обміну інформацією між собою. Знаючи IP, можна, наприклад, з комп'ютера-клієнта з Windows підключитися до ТВ приставці на Android і транслювати на неї відео, яке знаходиться в папці на жорсткому диску ПК.

Також на використанні IP адрес побудована найпростіша система відеоспостереження і багато інших більш складних конструкцій. Наявність працюючого DHCP сервера на роутері позбавляє від необхідності вручну прописувати ці адреси для кожного пристрою.

параметри ip keenetic

Уявіть, що його б не було - тоді кожен раз, коли б ми підключалися до wifi з ноутбука або будь-якого іншого гаджета, потрібно було б вручну задавати його в налаштуваннях. А якщо таких комп'ютерів десятки, сотні ..? Плюс ще тримати десь всю інформацію, якого комп'ютера яку адресу призначений. Про ідентифікацію, коли до мережі підключаються не зареєстровані раніше девайси, взагалі можна було б забути. Не будуть же ваші гості, нічого не розуміють в мережевих параметрах, самі налаштовувати свої ноутбуки і смартфони на роботу у вашій мережі.

DHCP-сервер

Якщо ж на роутері включений DHCP сервер, то ми маємо те, до чого звикли. Просто підключаємося до wifi, вводимо пароль і користуємося. А вся ця незрозуміла «кухня» з IP адресами і портами залишається за кадром.

Іноді трапляється, що на Windows вилазить помилка про те, що DHCP не працює. Про те, як її виправити, у нас є окрема інструкція.

Але бувають і такі ситуації, коли DHCP сервер потрібно відключати або ж навіть при активній функції призначати адреси вручну. Зробити це можна не тільки на професійному дорогому обладнанні Cisco, а й на самому звичайному домашньому роутере. Так що давайте розберемося разом, що до чого.

Налаштування DHCP сервера на маршрутизаторі

За замовчуванням на всіх роутерах налаштуванням DHCP сервера займатися не потрібно. Він завжди включений і оптимізований для роботи. Але дещо змінити все ж можна.

DHCP сервер на роутері TP-Link

На роутерах TP-Link настройка DHCP сервера знаходиться в однойменному розділі меню в старій версії панелі адміністратора або в рубриці «Додаткові настройки - Мережа - DHCP-сервер» в новій

dhcp сервер на роутері tp-link

Розберемо кожен з параметрів, доступних для налаштування:

  • Початковий і Кінцевий IP адреса, або Пул адрес - ті значення, які будуть видаватися знову підключається пристроїв. За допомогою цього параметра можна обмежити кількість одночасно підключаються гаджетів, з якими буде працювати DHCP сервер.

    Чи не хочемо, щоб до нашого wifi Коннект більше 5 клієнтів, ставимо від 100 до 104. Своїм же власним комп'ютерів і смартфонів можемо поставити IP вручну поза цього діапазону.

  • Термін дії адреси - час у хвилинах, протягом якого виданий айпішник буде працювати. Час минув - видається новий.
  • Основний шлюз - це адреса маршрутизатора, тобто «шлюзу», за яким закінчується локальна мережа і починається глобальна - інтернет.
  • Бажаний і Альтернативний DNS сервер - тут можна залишати поля порожніми, або знову ж прописати ай-пі роутера, або вказати адреси від Google або Яндекс.
Asus

Сервер DHCP на маршрутизаторі ASUS

У роутерів ASUS параметри налаштування DHCP знаходяться в розділі «Локальна мережа - DHCP»

asus dhcp-сервер Zyxel, Keenetic

Включаємо DHCP в роутері Zyxel Keenetic

На маршрутизаторах Zyxel Keenetic DHCP сервер включається в розділі «Домашня мережа», вкладка «Сегменти». Логіка роботи тут заснована на тому, що можна його включити або відключити окремо для кожного з типів мереж - основний або гостьовий.

dhcp zyxel

Спочатку він так само включений, а для тонкої настройки DHCP на Zyxel Keenetic натискаємо по рядку з потрібною мережею. Тут все те ж саме, що і на інших, тільки час оренди вказується не в хвилинах, а в секундах.

dhcp сервер zyxel keenetic

Якщо ви купили собі новий маршрутизатор Keenetic, то управління настройками DHCP сервера відбувається в розділі «Домашня мережа». Тут багато всього, тому нам потрібно знайти блоку «Параметри IP»

Тут задається IP роутера і маска, а також активується DHCP сервер. Можна також його відключити зовсім або використовувати в якості оного інший роутер (Relay).

dhcp keenetic

Якщо натиснути на «Показати налаштування DHCP», то відкриються додаткові параметри, такі як пул адрес, стартовий IP, шлюз і DNS сервера

додаткові параметри dhcp keenetic D-Link

Включити DHCP сервер на роутері D-Link

Для активації DHCP сервера на роутері D-Link необхідно відкрити меню «Мережа - LAN». Тут можна поміняти IP адреса самого роутера, задати діапазон призначуваних адрес для інших комп'ютерів, а також прив'язати статичний IP різних пристроїв.

dhcp сервер d-link

З режимів роботи DHCP доступний також Relay на той випадок, якщо маршрутизатор D-Link підключений в якості допоміжної точки доступу до іншого основного роутера. Mercusys

Налаштування DHCP на Mercusys

На роутерах Mercusys настройка DHCP знаходиться в розділі «Мережа». Для його включення ставимо «тумблер» в положення «ON». І призначаємо діапазон IP адрес для роздачі (початковий і кінцевий). Тут же можна вказати додаткові DNS сервера для стабілізації підключення.

Mercusys dhcp Upvel

Активація DHCP на wifi маршрутизаторе Upvel

DHCP сервер на маршрутизаторі Upvel налаштовується в розділі «Інтерфейс LAN». Тут все просто - ставимо на «вкл» або «викл» і встановлюємо початковий і кінцевий IP

dhcp сервер upvel Netis

Стан DCHP на маршрутизаторі Netis

Точно також мінімум налаштувань і на роутерах Нетіс. Вибираємо в меню «Мережа - LAN», активуємо DHCP і виставляємо дані

стан dhcp netis Huawei

Налаштування DHCP на Huawei

Для активації сервера DHCP на роутерах Huawei треба відкрити однойменний розділ в блоці «Wi-Fi»

dhcp huawei

Відео, як включити DHCP сервер роутера