Призначення Модем і Роутера - Що це Таке і в Чим Різниця?

Величезна кількість чайників ставлять одне і те ж популярне питання, яке звучить наступним чином - що таке модем і в чому різниця між модемом і роутером? Здавалося б дійсно, призначення обох цих пристроїв в тому, щоб приймати інтернет на призначене для користувача пристрій. Однак це зовсім не одне й те саме, і два цих девайса можуть один одного доповнювати, існувати в одному корпусі, але ніяк не взаимозаменять.

Що таке модем?

Простими словами, це цифровий пристрій, яке необхідно для підключення комп'ютера або ноутбука до мережі інтернет через певний тип з'єднання.

Хто ходив на уроки інформатики, може сказати ще, що він призначений для перетворення сигналу від телефонної або стільникового зв'язку. Якщо розібратися на пальцях, то в модем тим чи іншим шляхом надходить інтернет від провайдера. Він може йти по кабелю або по стільникового зв'язку 3G / 4G. Суть його в перетворенні сигналу і передачі на пристрій вийшов з ладу, яким може бути комп'ютер, ноутбук або маршрутизатор.

DSL модем

Щоб було зрозуміліше, почати слід здалеку. На зорі зародження інтернету прокласти виділений канал до себе в квартиру могли лише найбагатші. А ось оптимальним способом подачі інтернету в квартиру була вже повсюдно розвинена телефонна мережа. Пам'ятайте вічну проблему з зайнятими номерами, коли мамі потрібно зателефонувати бабусі, а ви рубітесь в інтернеті в який-небудь GTA?

adsl

Однак телефонний зв'язок - аналогова, а інтернет і комп'ютер працюють з цифровими даними. Для цього і придумали так званий DSL модем, до якого підключався телефонний кабель і перетворював аналоговий сигнал в цифровий. Іншим же шнуром модем з'єднувався з настільним ПК і подавав адаптований сигнал на нього.

Пам'ятається, як у вечірній час можна було годинами сидіти навпроти монітора і стежити за безуспішними спробами Windows XP підключитися по Dial-UP до сервера через телефонну лінію.

dial-up-xp-10

Зовні він вдавав із себе квадратну коробку і мало чим відрізнявся від перших маршрутизаторів. Думаю, з цим і пов'язана відбулася плутанина в поняттях, яка тягнеться і до цього дня.

ADSL wifi

З появою роутера, можна було підключити DSL модем до маршрутизатора і користуватися інтернетом ні з одного, а відразу з декількох гаджетів, підключених до нього також кабелями або ж по WiFi.

модем роутер

Пізніше з розвитком технологій з'явилися і комбіновані пристрої, що поєднують в собі модем і роутер. Вони одночасно брали сигнал по телефонному кабелю, перетворювали його і роздавали по мережі через дроти або WiFi.

3G-4G модем

Є і ще один тип модемів - 3G, а пізніше 4G (LTE). Вони виглядають як велика флешка з USB роз'ємом. Суть роботи аналогічна - прийом сигналу від стільникового оператора і перетворення його для роботи з комп'ютером. Наприклад, ви гуляєте десь в лісі з дитиною в колясці. Можна прихопити з собою ноутбук, і поки він спить попрацювати в інтернеті. А як до нього підключитися, якщо поруч немає мереж WiFi? Правильно, через USB модем.

У класичному виконанні передавати інтернет по вайфай такий пристрій також не може.

Хоча сьогодні можна знайти і моделі, які одночасно вміють і ретранслювати бездротову мережу - наприклад, Huawei E8372. Але це скоріше такий «похідний» варіант, коли потрібно роздати інтернет по WiFi, а роутера під рукою немає.

модем lte huawei e8372

До речі, як модем можна використовувати навіть свій телефон. Все, що для цього потрібно, включити відповідний режим в налаштуваннях. Він присутній в будь-якому сучасному смартфоні, будь то Android або iPhone.

Модем для мобільного інтернету також можна використовувати спільно з роутером в тому випадку, якщо ви не можете провести кабель до свого дому, наприклад, на дачі. Площа покриття мобільної мережі набагато вище, а значить для того, щоб вийти в інтернет потрібно всього лише підібрати оператора з найкращим прийманням і купити собі подібний 3G / 4G модем. Сучасні виробники розробили навіть цілі комплекти для установки в приватному будинку. У них входить зовнішня вулична антена з модемом для прийому стільникового сигналу і внутрішній роутер для ретрансляції wifi.

Ну а для того, щоб користуватися інтернетом одночасно з ноутбука і комп'ютера, можна придбати роутер з USB портом і підключити до нього модем. У такому тандемі модем буде приймати інтернет через стільниковий сигнал, а маршрутизатор роздавати його по WiFi. Це дуже зручно, якщо ви хочете організувати повноцінну мережу WiFi де-небудь за містом, де немає можливості підключитися до провайдера по кабелю. Хоча, з такими сполуками теж іноді виникають проблеми, пов'язані з несумісністю обладнання. Про них ми розмірковуємо в іншій статті.

4g модем huawei

В наші дні все частіше з'являються також комбіновані моделі роутерів - як портативних, так і стаціонарних, - в які можна безпосередньо вставити SIM-карту і не морочитися з підбором сумісних з ним модемів. Так само як і модифікації модемів з вбудованою функцією роздачі IP адрес по DHCP по WiFi, про які я говорив вище.

Чим роутер відрізняється від модему?

Детально про призначення маршрутизатора я написав в сусідньому пості. Рекомендую ознайомитися спочатку з нею, щоб розуміти, як він працює і зробити висновок про те, що роутер і модем - це принципово різні пристрої.

Головна відмінність роутера від модему в тому, що він не тільки отримує інтернет від провайдера, але і є головним пристроєм, який транслює бездротової сигнал і створює локальну мережу. При цьому сам інтернет, в залежності від типу підключення і модифікації, він може отримувати безпосередньо по кабелю або від модему (4G або DSL). Сам же модем тільки перетворює сигнал від інтернет-провайдера, але не роздає його іншим користувачам.

Хоча є винятки у вигляді:

  • DSL модему з функцією wifi роутера
  • Роутера з підтримкою SIM-карт
  • USB модемів з вбудованою функцією маршрутизації

Сподіваюся, тепер стало більш зрозуміло, яке призначення модему в мережі. На нашому сайті є безліч статей та інструкцій з підключення та налаштування модемів різних типів як до комп'ютера або ноутбука, так і всіляких моделям wifi роутерів. Впевнені, що знайдете корисну для себе інформацію!