WiFi 5 ГГц і 2.4 GHz - В Чим Різниця і Відмінність Стандартів Діапазонів Частот на роутер

Напевно ви десь чули або стикалися при налаштуванні WiFi з таким поняттям, як 5GHz, або 5ГГц (гігагерц) в російській перекладі. Що це за стандарт частот 5 ГГц, в чому його відмінність від діапазону 2.4 ГГц і чи варто його використовувати на роутері? У цій статті також спробуємо з'ясувати, яка дальність сигналу wifi на 5 GHz і яка різниця в швидкості в порівнянні з 2.4 GHz і чим один кращий за інший.

Що таке WiFi в діапазоні частот 5 ГГц і 2.4 ГГц?

Мережа WiFi - це передача даних за допомогою радіосигналу. А 5 GHz і 2.4 GHz - це діапазон частот, на яких цей сигнал транслюється.

Якщо зробити невеликий екскурс в історію бездротових технологій, то ми дізнаємося, яка різниця між двома стандартами.

  • Історія широкого використання Wi-Fi починається з 2000 року, коли з'явився стандарт 802.11b. Пристрої його підтримують працювали на частоті 2.4 ГГц і забезпечували передачу даних зі швидкістю не більше 11 Мбіт / с.
  • Наступним кроком стала поява в 2002 році пристроїв з новим діапазоном 5ГГц і нової швидкістю - аж 54 Мбіт / c. Як розумієте, в той час це був явний прорив
  • Але більш успішним у розвитку WiFi став 2003 року, коли з'явився стандарт 802.11g, який поєднує в собі особливості двох попередніх - більш доступну частоту 2.4 GHz і високу за тими мірками швидкість до 54 Мбіт / с.

Чому ж тільки зараз WiFi 5GHz став залучати стільки уваги, хоча існує він вже дуже давно? Справа в тому, що розвиватися як раз активно почав саме діапазон 2.4 ГГц через його бОльшей доступності. Виросла швидкість, стали розвиватися технології, що дозволяють транслювати інформацію по Wireless з одного гаджета на інший, маршрутизатори стали працювати з принтерами, сканерами, мобільними операторами і т.д. і т.п.

Якщо говорити простіше - WiFi на частотах 2.4 GHz став поширений повсюдно, і навантаження на даний діапазон дуже сильно зросла. Як наслідок, швидкість і стабільність роботи через безліч одночасно працюючих мереж стала падати.

Частково ситуацію можна виправити вибором найбільш вільного каналу wifi мережі. Однак якщо одночасно працюючих роутерів та інших девайсів з бездротовим модулем дійсно багато, навіть цей спосіб не дозволяє поліпшити якість зв'язку на частотах 2.4 Ггц.

зона mesh мережі tenda nova

Тут-то розробники і згадали про старий добрий WiFi 5 GHz - сьогодні в цьому діапазоні працюють пристрої, що підтримують стандарти 802.11n і 802.11ac. Саме останній забезпечує максимальну швидкість бездротового з'єднання.

Пропускна здатність WiFi 5 ГГц і 2.4 ГГц - в чому різниця на практиці?

На практиці відміну діапазону частот 5 GHz від 2.4 GHz полягає в можливості підключити більшу кількість пристроїв без втрати якості сигналу. А також в більш високій максимальній швидкості та пропускної здатності мережі.

Устаткування, яке підтримує стандарт 5 ГГц, коштує дорожче, але не набагато. Крім високої швидкості до плюсів wifi 5 GHz можна віднести той факт, що в даний момент їм майже ніхто не користується, а значить немає перешкод. У той час, як діапазон частот 2.4 ГГц сильно засмічений, оскільки на ньому працюють не тільки роутери і мережеві девайси, але і всі пристрої розумного будинку. Досить подивитися на кількість одночасно працюючих мереж в зоні доступу з моєї квартири.

2.4 GHz

5 GHz

Різниця дальності дії бездротового сигналу в діапазоні 5 GHz і 2.4 GHz

Єдиним серйозним мінусом частот 5 ГГц є менша дальність дії сигналу від джерела WiFi і «пробивна здатність» у порівнянні з 2.4 ГГц. Якщо на частотах 2.4 гігагерц роутер спокійно проходить дві-три міжкімнатних стіни або одну капітальну, то для 5 гігагерц навіть одна міжкімнатні стіна, шафа або двері можуть стати непереборною перешкодою.

24-5 ghz

Подивіться, як падає рівень прийому при видаленні від бездротової точки доступу в діапазоні 2.4 ГГц

1 2 3

І порівняйте з 5 ГГц від того ж wifi роутера

1 2 3

Як бачимо, сигнал від 5 ГГц загасає набагато швидше. Однак, з одного боку, перевага 2.4 ГГц в цьому аспекті нівелюється сильним засміченням даного діапазону. З іншого, площа покриття мережі 5 GHz легко розширити за рахунок установки репитеров бездротового сигналу або mesh системи.

Відмінність швидкості в мережі WiFi на частотах 2.4 Ггц і 5 ГГц

Те ж саме стосується і швидкості. На 5 ГГц вона падає при видаленні від роутера набагато швидше. Це можна спостерігати, якщо подивитися на такі результати вимірів швидкості інтернету

tenda nova mw6 24 ghz

tenda nova mw6 5ghz

Однак у 2.4 ГГц максимальна швидкість навіть в теорії спочатку набагато нижче. В результаті чого в безпосередній близькості від роутера 5 GHz рве його «як Тузик грілку». І якщо використовувати ту ж mesh систему і грамотно розставити джерела сигналу по різних приміщеннях, то отримаємо повноцінну високошвидкісну безшовну wifi мережу без всяких втрат в швидкості і дальності дії сигналу.

швидкість wifi 5 ghz 2.4 ghz

Переваги та недоліки WiFi 5GHz

Плюси Велика пропускна здатність Висока максимальна швидкість Низька завантаженість каналів Мінуси Ціна обладнання Невеликий радіус дії

Переваги та недоліки WiFi 2.4 GHz

Плюси Велика дальність сигналу і пробивна здатність Невисока вартість пристроїв Підтримка великої кількості гаджетів Мінуси Менша швидкість WiFi Засміченість діапазону Низька пропускна здатність

Як почати користуватися діапазоном частот WiFi 5 GHz?

Для того, щоб почати користуватися WiFi 5GHz, досить дотримати дві умови:

  • Купити двохдіапазонний wifi роутер
  • Пристрої, з яких ви будете до нього підключатися, повинні підтримувати 5 ГГц.

Який вибрати роутер для роботи з WiFi на частоті 5 ГГц?

Напевно, дочитавши до цього місця і переконавшись в користь від використання WiFi на частоті 5 ГГц, у вас виникло питання приводу вибору роутера. Я, звичайно, можу порекомендувати вам кілька недорогих моделей, але є одне АЛЕ!

wifi роутер huawei ws5200

На своїй практиці - а таких маршрутизаторів у мене в руках було дуже багато - я переконався, що дешеві маршрутизатори і адаптери з підтримкою даного діапазону, як правило, працюють дуже нестабільно, якщо роздають сигнал одночасно на 5 і на 2.4 GHz. Якщо у вас не все ноутбуки, телефони, ТВ приставки та інші девайси дводіапазонні, то краще витратити трохи більше грошей, але купити відразу хороший універсальний роутер.

роутер keenetic start kn-1110

Тепер за моделями - з недорогих і при цьому непоганих можу відзначити Tenda AC6 і Huawei WS5200. З більш витратних варіантів можу порекомендувати роутери лінійки Zyxel Keenetic з підтримкою 5 ГГц і TP-Link Archer.

роутер

Якщо ж хочете стабільність і якість, на яке не шкода витратитися, то придивіться до лінійки Keenetic. Дешевше можна його знайти з рук на Юлі або Авито - саме так я і зробив.

Як підключити до WiFi 5 ГГц ноутбук?

З другим на перший погляд складніше - не будете ж ви міняти всю комп'ютерну техніку в будинку. Але насправді, все смартфони, випущені в останні 3-4 роки, підтримують wifi 5 GHz. Наприклад, я без проблем підключаюся зі свого iPhone 5S, який випущений аж в 2013 році.

Комп'ютер або ноутбук поміняти важче, але і тут проблем немає. Просто так само йдемо в цифровий магазин і купуємо до нього USB адаптер з підтримкою діапазону 5 ГГц. Вони теж працюють в двох діапазонах, так що ви зможете підключатися і до частот 2.4 ГГц. Вибору wifi адаптера присвячена окрема стаття, але якщо коротко, то бажано вибирати модель того ж виробника, що і роутер. Хоча в принципі, всі стандарти універсальні і працювати буде з будь-яким - тут лише справа смаку. Знову ж таки, по маркам немає сенсу щось рекомендувати, беріть не найдорожчий і не найдешевший брендовий адаптер в середній ціновій категорії - оглядів також повно на нашому сайті.

wifi адаптер mercusys mw300um

У мене зараз на комп'ютері TP-Link Archer T4U, до цього користувався Асус, але він просить занадто багато грошей за свої пристрої. Також позитивні враження залишив Edimax EW-7811USC

Для стаціонарного ПК ще кращим варіантом буде придбати PCI адаптерні, який підключається до материнської плати - антеннки від нього будуть виведені ззаду корпусу.

Для переходу на новий стандарт ТВ можна придбати недорогу приставку на Андроїд.

Як включити WiFi 5 ГГц на роутері Xiaomi?

Продовжуючи тему розглянемо функцію настройки діапазону роботи бездротового сигналу на роутерах, і почнемо з Xiaomi Router 3. Це старша модель в лінійці, тому їй гріх не бути двухдиапазонной. До речі, її молодший брат Xiaomi Mi Mini теж підтримував 5GHz, але його я не став вам рекомендувати з тієї простої причини, що він теж не позбавлений недоліку, про який я згадував - при роботі відразу на двох частотах він сильно глючил.

Налаштування діапазону WiFi у Xiaomi відбувається в розділі «Settings - WiFi»

Самим же першим пунктом винесено перемикач режиму Dual Band Wi-Fi. За замовчуванням роутер Xiaomi буде працювати тільки на 2.4 GHz. Для роздачі інтернету відразу в двох діапазонах, активуємо цей тумблер.

І чекаємо близько 30 секунд, поки маршрутизатор перезавантажиться

Після цього для підключення стануть доступні відразу дві мережі в різних діапазонах. Однак є два мінуси - не знаю, наскільки це для кінцевого користувача критично, але тим не менше:

  1. Як бачимо з скріншоту, окремо залишити працювати можна тільки 2.4 ГГц - 5 ГГц можна активувати тільки спільно з 2.4.
  2. Ще один мінус - всі дані для підключення (пароль і тип шифрування) будуть однаковими для обох мереж. Окремо можна задати лише канали WiFi. Точно так само окремим пунктом є можливість приховати відразу дві мережі, зробивши їх одночасно невидимими.

При цьому виходить одна цікава особливість - при одночасному роботі двох діапазонів пристрій, з якого ви ходите підключитися до роутера, буде бачити тільки один доступний сигнал. А далі він вже в залежності від якості зв'язку та підтримки діапазону 5 ГГц сам вибере, до якого саме потрібно в даний момент приєднатися.

З одного боку, розробники, мабуть, думали, що для масового користувача це непогано - не потрібно морочитися з тим, до якої мережі краще сконнектіться - смартфон або ноут сам вибере найкращий варіант. З іншого - не зрозуміло, за яким принципом він буде вибирати ці мережі і в який момент між ними перемикатися. Мені все-таки більше до душі, коли я контролюю весь процес і точно знаю, в якому діапазоні який пристрій працює в даний момент.

5GHz на маршрутизаторі Apple Airport

Тепер поговоримо про одну з найдорожчих дводіапазонних моделей - Apple Airport. Купити за 8000 рублів сучасний класний роутер і не використовувати його по повній програмі було б нерозумно. Включення ж стандарту 5G допоможе ліквідувати проблему із завантаженістю wifi каналів, тим самим підвищивши швидкість інтернету і стабільність роботи своєї бездротової мережі в цілому. За замовчуванням при швидкому настроюванню активується тільки одна мережа на 2.4 Ггц. А ось щоб включити більш сучасний і швидкісний бездротовий сигнал, потрібно буде ще дещо зробити.

Запускаємо на комп'ютері програму Airport Utility і входимо в «Manual Settings»

Відкриваємо вкладку «Wireless» і натискаємо на кнопку «Wireless Network Options»

Тут активуємо галочку «5G» і задаємо ім'я для нової мережі wifi. Пароль і тип шифрування скопійовано з основної мережі 2.4 G

Зберігаємо налаштування кнопкою «Update» і радіємо більш стабільному і швидкісного сигналу.

Як бачите, переваг wifi в діапазоні 5GHz багато і при цьому нічого складного в тому, щоб почати ним користуватися немає. Якщо є питання - відповім в коментарях!

Відео про відміну діапазону 5 ГГц від 2.4 ГГц на роутері