Що Таке Вита Пара і Мережевий Кабель Зв'язки UTP і FTP - Схеми і Категорії з 4 або 8 Жив

У цій статті хочу пролити світло на те, які бувають мережеві кабелі, які в народі називають «кручена пара». Кручені пари стандарту категорії UTP або FTP складаються з 4 або 8 жив і використовуються для підключення інтернету в наших будинках. Кабелі зв'язку з 4 жил були призначені для вже застарілого типу підключення інтернету через ADSL модем, яке зустрічається і в наш час. А ось з мережевого кабелю з 8 жив в більшості випадків сьогодні передається інтернет в вашу квартиру. І саме восьмижильний кручений парою з'єднуються між собою комп'ютери і роутер. Такий патчкорд йде в комплекті до будь-якого wifi маршрутизатора, щоб підключити до нього будь-які пристрій. На зміну мережевим UTP і FTP сьогодні вже приходять більш сучасні оптоволоконні і коаксіальні кабелі,але їх дорожнеча і невисока надійність поки не дає піти «на пенсію» старої доброї кручений парі.

Що таке кручена пара?

Вита пара - це звичайний мережевий кабель, яких підключаються комп'ютери до роутера і по якому подається інтернет. Назва «кручена пара» з'явилося завдяки конструкції кабелю. Усередині нього, під опліткою, прокладено кілька пар жив - зазвичай 4 або 8, - мистецько між собою по дві. Звідси і пішло - «кручена пара»

Сьогодні, в світі високих швидкостей інтернету, щоб по-максимуму використовувати весь потенціал роутера і інших мережевих девайсів, вкрай важливо, щоб мережевий кабель у вигляді витої пари відповідав найвищого класу захисту. Технологія, при якій передача інформації по проводах у вигляді електричних імпульсів, сильно схильна до впливу навколишнього електромагнітного поля.

 • Найдешевші мережеві кабелі (UTP) мають тонку оплетку, всередині якої без будь-якого додаткового вмісту прокладені кручені пари проводів. Такий кабель я б не рекомендував використовувати навіть для самого банального підключення комп'ютера до маршрутизатора.
 • Але частіше трапляються кабелі Ethernet з екрануванням - прокладеної під опліткою додатковим захистом у вигляді такого собі подоби фольги для захисту від сторонніх наведень. Така категорія кручений пари цілком підходить для вирішення більшості повсякденних завдань для підключення до роутера.
 • Якщо відстань між пристроями велике, то прокладка кручений пари проходить через багато приміщень з різним електромагнітним фоном. Наприклад, коли потрібно з'єднати кабелем локальної мережі IP камеру відеоспостереження, розташовану далеко на вулиці. У цьому випадку необхідно використовувати максимально захищений коаксіальний кабель для зменшення втрат в передачі даних.

Категорії кручених пар з 8 жив (Cat) за стандартом захисту

За категоріями захисту кручених пар в наші дні існують такі:

 1. Вита пара UTP (Unshielded Twisted Pair) - перший, самий бюджетний варіант, коли кабель не оснашена взагалі ніякої захистом.
 2. FTP (Foiled Twisted Pair) - цей той тип, який я навів в якості другого - мережевий кабель має один для всіх загальний захисний шар з фольги, який прокладений відразу під опліткою.
 3. S / FTP або SSTP (Screened Foiled Twisted Pair) - фольгована екранована кручена пара, яка має захист кожної групи проводів плюс такий же зовнішній екран.
 4. U / STP (Unshielded Screened Twisted Pair - тут зовнішня захист відсутній, але зате кожна пара має свою власну фольгированную захист.
 5. STP (Shielded Twisted Pair) - кручений кабель цієї категорії має окремий екран з фольги для кожної пари і зовнішній захист з тонкої дротяної сітки.
 6. SF / UTP або SFTP (Screened Foiled Unshielded Twisted Pair) - це найбільш захищена категорія, в якій екранована кручена пара має цілих два зовнішніх екрану - один у вигляді мідної сітки, а другий з фольги. Між ними також прокладений дренажний провід.

Типи кручених пар по мережевому підключенню

За своїм призначення кручені пари діляться на 10 основних категорій. Я не буду тут перераховувати всі, а зупинюся лише на тих, яких підходять для використання в якості мережевого кабелю інтернету.

 • Cat 5D - кручена пара, що складається з 4 скруток, тобто 8 жив. Такий кабель підтримує швидкість передачі даних до 100 Мбіт / с при залученні двох пар і 1000 Мбіт / с - чотирьох.
 • Cat 5E - вдосконалений варіант попередньої категорії - він тонше і дешевше. Найпоширеніший варіант для роботи з мережами Fast і Gigabit Ethernet.
 • Cat 6E - другий за популярністю тип мережевого кабелю Ethernet. Він неекранований, має 8 пар жив і підтримує передачу даних на швидкості до 10 Гбіт / с. Максимальна відстань - 55 метрів
 • Cat 6А - мережевий кабель, що складається з 4 кручених пар. Тип екранування - S / FTP або F / FTP, відстань вже 200 метрів
 • Cat 7F - 8 жив, екранований по категорії S / FTP, швидкість та ж - до 10 Гбіт / с
 • 7A - найбільш просунутий мережевий кабель, що має в своєму арсеналі 8 проводів, екранований по типу S / FTP. Передача інформації відбувається на швидкості до 40 Гбіт / с по лінії довжиною до 50 метрів і до 100 Гбіт / с з максимальною відстань в 15 метрів.

Схеми обтиску мережевих кабелів UTP / FTP типу «кручена пара» RJ-45

Про те, як обжати виту пару для інтернет кабелю своїми руками, ми написали окрему інструкцію. Раджу прочитати! А тут коротко наведу основні схеми, які використовуються для підключення інтернету і мережевих пристроїв

 • Пряма - використовується для з'єднання роутера і комп'ютера, а також в мережевому кабелі інтернету прямий обтиск мережевого кабелю
 • Перехресна - для з'єднання двох комп'ютерів між собою перехресний обтиск кручений пари

Відео про кручені пари