Що Таке Локальна Комп'ютерна Мережа (ЛОМ, LAN) і Чим Відрізняється від Глобальної Інтернет - Топологія і Комп'ютери

У цій статті хотів би внести ясність в поняття, що таке локальна мережа (LAN) і чим вона відрізняється від глобальної мережі Інтернет. Поговоримо про розуміння топології, для чого створюються, що дозволяють і що необхідно для об'єднання комп'ютерів в локальну мережу.

Що таке локальна мережа (LAN, ЛВС) простими словами?

Локальна мережа являє собою пов'язані в єдиний простір кілька підключених один до одного пристроїв, у кожного з яких є доступ один до одного. Також позначається як ЛВС від скороченого «локальна обчислювальна мережа» або LAN в англійському варіанті.

Для чого необхідна, що об'єднує і що робить локальна мережа - для чайників

Багато хто до цих пір не розуміють, для чого потрібна локальна мережа. Хоча будь-який, хто підключав у себе вдома wifi роутер, фактично створював у себе комп'ютерну сітку, тільки не зовсім уявляв, як їй користуватися. Отже, для чайників - що робить локальна мережа? Вона дозволяє об'єднати між собою всі пристрої, у яких є звичайна мережевий карта для підключення по кабелю до роутера або wifi модулем для з'єднання по WiFi. Комп'ютер, ТВ приставку, телевізор, планшет, ноутбук, смартфон, IP камеру і так далі. В результаті такого об'єднання можна обмінюватися інформацією між цими гаджетами без виходу в інтернет - транслювати відео з одного на інше, перекидати файли, вести відеоспостереження через IP камеру і т.д.

Бездротова локальна мережа

Що розуміється під топологією локальної мережі?

«Топологія» локальної мережі, або «архітектура» - це різні способи налаштування локальної мережі. За масштабами охоплюється території бездротові мережі поділяються на чотири основні типи.

Бездротові персональні мережі (PAN)

Бездротові персональні мережі, або PAN, - це маленькі мережі, які як правило з'єднують між собою два пристрої. Наприклад, два смартфона, телефон і гарнітуру або смартфон і ноутбук. Прикладом є Bluetooth.

Бездротові локальні мережі (WLAN)

WLAN забезпечують бездротовий зв'язок на відносно невеликій території або в невеликій групі будівель (підприємства) за допомогою радіохвиль або інфрачервоних сигналів. Мережі підключають і пов'язують необмежену кількість комп'ютерів і ноутбуків, а це пов'язує людей, що використовують ці комп'ютери. Особи всередині робочої групи з'єднані через локальні мережі. Прикладом такої мережі є Wi-Fi, що забезпечує доступ в Інтернет. Існують бездротові локальні мережі, вузли яких знаходяться на відстані більше 12500 км (космічні станції і орбітальні центри). Ці мережі також відносять до локальних.

Бездротові міські мережі (MAN)

MAN - це вже не одна, а цілий ряд локальних мереж, пов'язаних разом. Прикладом MAN є Wimax (Yota).

Також є чотири основні типи стандартів радіочастот для бездротових мереж: 802.11, 802.11a, 802.11b, 802.11g. Основні відмінності між ними - швидкість з'єднання (802.11 і 802.11b є найбільш повільними в 1-2 Мбіт і 5,5-11 Мбіт в секунду відповідно). Фактична швидкість передачі даних залежить від кількості і розміру фізичних бар'єрів всередині мережі та можливих перешкод при радіопередачах.

Що таке глобальна мережа інтернет і чим відрізняється від локальної комп'ютерної сітки?

Глобальна мережа (інтернет) - це об'єднання безлічі локальних мереж в рамках всієї планети.

Багато локальні мережі в пов'язані між собою в глобальну мережу WAN (Wide Area Network), яку ми називаємо Інтернет. Якщо хто не знав, по суті інтернет - це величезне об'єднання всіх локальних мереж. На відміну від глобальної локальна мережа об'єднує тільки кілька комп'ютерів, ноутбуків, смартфонів або інших пристроїв в рамках одного приміщення. Більш велика локальна мережа може складатися з декількох маршрутизаторів, якщо мова йде про сітку всередині цілого району.

При цьому у локальній мережі може навіть не бути доступу в глобальну. Досить вийняти з роутера кабель провайдера і тим самим відключити інтернет. При цьому зв'язок між пристроями всередині самої локальної мережі нікуди не зникне.

Чим локальна мережа краще глобальної?

Локальна мережа краще глобальної тим, що в ній швидше можна обмінюватися файлами за рахунок того, що всі пристрої знаходяться на відносно невеликій відстані один від одного. Саме тому качати музику або відео по локальній мережі, яку викладають інші користувачі всередині вашого району, буває набагато зручніше, ніж з інтернету.

Що значить пограти по локальній мережі?

Те ж саме стосується і поняття «пограти через локальну мережу». У кого-то на районі на комп'ютері запущено ігровий сервер, до якого можуть підключитися всі клієнти того ж провайдера. Відповідно, ви з'єднуєтеся з цим сервером без виходу в інтернет. За локальної мережі можна пограти в ігри з кількома учасниками, такі як Word of Tanks, War Thunder, Call of Duty, Counter Strike та інші.

Що необхідно для створення локальної мережі?

Для створення нескладної локальної мережі у себе вдома або в офісі потрібно зовсім не багато:

  • WiFi роутер
  • комп'ютер з мережевою картою Ethernet (LAN / WAN)
  • ноутбуки, смартфони, ТВ приставки та інші девайси з бездротовим адаптером

Після цього необхідно зробити деякі налаштування на кожному з них, після чого можна користуватися всіма перевагами локальної мережі - перекидати файли між пристроями, транслювати екран з одного на інше, грати по локальній мережі, вести відеоспостереження, створити файловий сервер і так далі. Детально про ці зміни ви зможете прочитати на нашому сайті.