QoS Пакети в роутер - Пропускна здатність Мережі та Налаштування Пріоритетів Трафіку

Пропускна здатність локальної мережі і фільтрація пріоритету трафіку (QoS) - тема, яка стає з поширенням швидкісного інтернету все більш актуальною. З кожним разом ми намагаємося підключити до роутера все більше пристроїв, а програмне забезпечення за замовчуванням не завжди може з ними з усіма впоратися. У цьому випадку на допомогу приходить настройка пріоритетів пакетів QoS для оптимізації пропускної здатності локальної мережі на маршрутизаторі. Вона призначає пріоритет на виконання тих чи інших найважливіших на даний момент задач і доступна не тільки на топових маршрутизаторах Mikrotik або Cisco, а й на будь-який недорогий моделі TP-Link, Asus, Zyxel Keenetic, D-Link.

Функція QoS в роутері - що це таке?

Планувальник пакетів QoS (Quality of Service) - це функція розподілу трафіку відповідно до заданого в роутері пріоритету обслуговування для настройки пропускної спроможності і розподілу навантаження всередині локальної мережі.

Більшість сучасних роутерів має вбудовану можливість управляти потоками інтернет трафіку всередині локальної мережі і призначати з її допомогою пріоритет при роботі того чи іншого додатка. Наприклад, ви граєте в онлайн гру або переглядаєте сторінки улюблених сайтів. І паралельно качаєте цікавий фільм по торренту. При цьому і гра починає гальмувати, і файл гойдається ледве-ледве. Що робити?

Потрібно вибрати, яку дію для вас в даний момент є більш важливим. Напевно, це все-таки онлайн гра. Тому за допомогою настройки планувальника пакетів трафіку QoS ми можемо встановити пріоритет на виконання ігрових завдань перед завантаженням файлів.

оптоволоконна мережа

Але пропускна здатність локальної мережі обумовлена ​​можливостями роутера. Також є обмеження на канал трафіку в інтернеті згідно з тарифним планом від провайдера. Яким же чином при цьому розділяється пріоритет на виконання декількох одночасних завдань?

Як правило, за замовчуванням найвищий пріоритет віддається веб-серфінгу, тобто роботі вашого браузера. Але якщо в даний момент ви відкрили і читаєте статтю і при цьому вам хочеться скоріше закачати фільм, то логічніше було б віддати пріоритет саме програмі завантажувачу файлів, а не браузеру.

Диспетчер трафіку QoS на роутері Asus

У різних моделях ця настройка може ховатися під різними назвами в пункті меню. У мене зараз працює роутер Asus в новій прошивці - показую на RT-N10U версії B1. І тут настройка планувальника QoS здійснюється в розділі «Диспетчер трафіку».

Для початку треба змінити активоване за замовчуванням автоматичний режим на один з двох. «Визначені користувачем правила QoS» або «Визначається користувачем пріоритет»

Диспетчер трафіку в Asus

Правила планувальника пакетів QoS трафіку

Ця установка дозволяє задати пріоритет для вже встановлених вшитих в програмне забезпечення маршрутизатора програм з різних «вагових категорій». При цьому морочитися з різними формулами і проводити розрахунок пропускної здатності мережі не знадобиться. Все вже придумано до нас. Без скріншота трохи не зрозуміло, тому наводжу його:

Налаштування QOS

Отже, зараз на «Web Serf», тобто на підключення через браузер через який використовується для цього 80 порт, варто «Найвищий» пріоритет. Клікнувши по випадному списку, ми можемо вибрати інший із запропонованого списку. У той же час на «File Transfer», тобто для програм-завантажувачів файлів - найменший. Помінявши ці параметри місцями ми отримаємо ефект, що при одночасній завантаженні файлу з будь-якого сайту і перегляді html-сторінки, більша швидкість буде віддаватися першому процесу.

Але це ще не все. Для програм для передачі файлів за допомогою P2P (наприклад, BitTorrent), або он-лайн ігор, а також безлічі інших додатків можна задати свої значення пріоритету. Це робиться додаванням нового правила до вже існуючих.

Для його створення натискаємо по пункту «Виберіть» і зі списку вибираємо цікавий для нас тип передачі даних або попередні налаштування для конкретного додатка. Наприклад, можна задати в пропускної здатності мережі пріоритет для поштових додатків типу Outlook або TheBat (пункт SMTP, POP3 ...) або для ftp-клієнтів (FTP, SFTP, WLM ...). Також є великий список популярних ігор, наприклад Counter Strike, і програм для обміну файлами - BitTorrent, eDonkey тощо

Призначення нового правила трафіку

Виберемо гойдалку торрентів. Автоматично проставити використовуються даною програмою за замовчуванням порти.

Але краще на слово роутера не вірити і перевірити ще раз їх самостійно. Відкриємо програму (у мене uTorrent) і зайдемо в «Установки> Установки програми> З'єднання». Подивимося, який порт заданий для роботи цієї проги.

Налаштування порту торрента

Якщо він відрізняється від тих, які були по дефолту прописані в настройках роутера, то поміняйте. Або там, або тут, головне, щоб вони були однаковими. Зберігаємо налаштування в програмі і, повернувшись в адмінку роутера, застосовуємо параметри. Вони активуються після перезавантаження апарату.

Пріоритет пакетів QoS в локальній мережі

Це друга настройка ручного управління пропускною спроможністю мережі, яка дозволяє налаштувати задаються в попередньому розділі параметри. А саме визначити, яка саме швидкість в процентному співвідношенні буде призначено для кожного з параметрів пріоритету.

Пропускна здатність локальної мережі

Наприклад, для вихідного трафіку на «Найвищий» в даний момент за замовчуванням у мене задано 80% - мінімальне значення і 100% - максимальне. Це означає, що ті, у яких найвищий пріоритет, будуть отримувати не менше 80% ширини пропускаемости каналу. Незалежно від того, скільки б одночасних процесів не виробляли вихідні з'єднання з інтернетом. Ті ж, у кого пріоритет «Високий» - не менше 10%. І так далі - думаю, суть ви зрозуміли. Відредагувавши ці значення, можна детально керувати швидкістю завантаження і вивантаження для різних категорій працюючих програм.

Нижче для вашої зручності наведу кілька скріншотів адміністраторських розділів для управління пропускною спроможністю з моделей інших фірм.

TP-Link

Налаштування планувальника пакетів QoS на роутері TP-Link

На роутерах TP-Link планувальник пакетів QoS знаходиться в розділі меню «Контроль пропускної здатності». Для його активації ставимо галочку на «Включити контроль смуги пропускання» і задаємо максимальну швидкість для вхідного і вихідного трафіку.

qos tp-link

По кліку на кнопку «Додати» можна додати нове правило на пріоритет для одного або декількох комп'ютерів. Для цього необхідно вписати їх IP адреса або діапазон адрес. А також вказати порти і тип обміну пакетами, на які дане правило буде поширюватися.

планувальник qos tp-link

Нещодавно у TP-Link з'явилася нова візуалізація панелі адміністратора, яка встановлюється на всі нові моделі. У ній планувальник QoS знаходиться в «Додаткових налаштуваннях» в розділі «пріоретізаціі даних». Включаємо її галочкою і регулюємо повзунками три види пріоритетів:

  • високий
  • середній
  • низький

qos на роутері tp-link

Для додавання фільтру натискаємо на кнопку «Додати» в одній з трьох вікон встановлених налаштувань

правила пріоретізаціі tp-link

І далі на кнопку «Перегляд існуючих пристроїв» для вибору комп'ютера, для якого буде налагоджено правило планувальника QoS, по його MAC адресу

додавання пристрою qos tp link

Відкриється список підключених до роутера клієнтів - вибираємо потрібний і тиснемо на посилання «Вибрати» і далі «ОК»

список пристроїв qos tp link Zyxel Keenetic

Пропускна здатність мережі IntelliQoS на Zyxel Keenetic

На маршрутизаторах Keenetic функція управління пропускною спроможністю мережі називається IntelliQoS. Спочатку даний модуль не присутній в прошивці. Необхідно додатково встановити компонент IntelliQoS з відповідного розділу панелі адміністратора. Після чого в меню «Мої мережі і WiFi» з'явиться окремий однойменний пункт.

IntelliQoS zyxel keenetic

Для активації режиму контролю трафіку включаємо цю службу і вказуємо максимальну швидкість інтернету, передбачену тарифним планом провайдера. Для більш точного її визначення можна запустити онлайн тест швидкості і виходить вже з цього реального значення. D-Link

Налаштування пропускної здатності мережі на роутері D-Link

Для роутера D-Link в модель DIR-620 розробники чомусь реалізували можливість встановити QOS обмеження по швидкості тільки на комп'ютери, підключені по кабелю до одного з LAN портів. Знаходиться ця настройка в розділі «Додатково - Управління смугою пропускання»

d-link пакети qos

Вибравши один з них, включаємо обмеження і встановлюємо швидкість

настройка d-link qos Upvel

QOS на Upvel

Функція QoS на роутерах Upvel знаходиться в однойменному розділі меню в блоці «Доп. настройки ». Для її активації потрібно поставити прапорець на «Enable QoS» і далі задати значення для вхідного і вихідного трафіку. Також можна детально встановити пріоритет для кожного окремого комп'ютера по його IP і MAC адресою.

qos upvel Tenda

Контроль смуги пропускання на роутері Tenda

Регулювання пріоритету трафіку на маршрутизаторі Tenda знаходиться в меню «Інші параметри» і називається «Контроль смуги пропускання»

контроль смуги пропускання tenda

Тут можна встановити обмеження швидкості інтернету і навантаження для кожного окремого користувача

qos tenda

На цьому поки все - пробуйте і експериментуйте з пропускною спроможністю локальної мережі для того, щоб роутер НЕ гальмував роботу тих програм, від яких ви чекаєте максимальної віддачі в даний момент.

Відео з налаштування пріоритету трафіку QoS на роутері Асус

Відео, як налаштувати QoS на маршрутизаторах Cisco